19 Ocak Basın Açıklaması: 10 Yıldır Hrant Yok, Adalet Yok, Hesap Soruyoruz!

[ A+ ] /[ A- ]

10 yıl önce bugün, Hrant Dink katledildi. 10 yıl önce bugün yüzbinler katledilen Hrant Dink için yürüdü. 100 yıllık inkârı ve yalanı karşısına alan, özgürlük, barış, kardeşik ve eşitlik için sesini korkusuzca yükselten Hrant, 10 yıl sonra kendisini ve fikirlerini sahiplenenleri bir kez daha bir araya getirdi.

10 yıl oldu, hevesli kolluk kuvvetleri, Hrant’ın katili ile hatıra fotoğrafları çekindi, sırtını sıvazladı.

10 yıl oldu, tehditlerin varlığını bildiği halde görevini yerine getirmeyen devlet görevlileri hakkında işlem yapılmadı.

10 yıl oldu, azmettiriciler, sorumlular mahkeme önüne çıkartılmadı, davaların içi boşaltıldı.

10 yıl oldu, Hrant Dink katliamı iktidar mücadelesinin, güç çatışmalarının bir aracı haline getirildi. Hrant’ın katilleri olarak önce “Ergenekoncular”, sonra “Parallelciler” çarmıha gerildi. Oysa yüzbinler, “Katil Devlet Hesap Verecek!” diyerek ilk günden haykırmıştı bu “Milli mutabakat cinayetinin” gerçek failini.

10 yıl oldu, adalet ve barış isteyenlere yönelik linç, baskı ve katliamlar devam etti.

10 yıl oldu, Hrant’ın katline neden olan karanlık büyüdü ve gazeteciler, O’nun meslektaşları, gerçekleri söyledikleri için tutuklanıp hapsedildi.

10 yıl oldu, hukukçu ve insan hakları avukatı Tahir Elçi, O’nun gibi kaldırıma düşürüldü.

10 yıl oldu, barışa dair ne varsa bitirildi. Savaş tüm acımasızlığı ile gün yüzüne çıktı.

10 yıl oldu askerliğini yaparken 24 Nisan günü öldürülen Sevag Balıkçı’nın, nefretle katledilen Marista Küçük’ün katilleri hesap vermedi.
10 yıl oldu, halkın seçim hakkı gaspedildi, seçilmişler hapsedildi.

10 yıl oldu, bir çocuktan katil yaratan karanlık, bütün ülkeye egemen oldu.

10 yıl oldu. Bizler, yine burada düştüğün yerdeyiz. Bu zifiri karanlığın güneşi doğuracağını biliyoruz. Hrant’ların katledilmediği bir ülke ve bir dünyayı omuz omuza durarak, birlikte mücadele ile kuracağız. Su toprağını bulacak, özgürlük, adalet, eşitlik ve barış mücadelesi kazanacak!

Hrant Kez bidi çımornank.
Nor Zartonk – AKA-DER – DAF – EHP – Halkevleri – HDP Gençlik – HDK – Kaldıraç – ÖDP – SYKP – TKP – Yeniyol