Feleknas Uca: “Êzidî çocukları satan çetelerin SADAT’la bağlantısı var mı?”?

[ A+ ] /[ A- ]

SADAT üzerinden El Nusra’ya kamyonlarla silah gönderildiği iddiaları Meclis gündemine taşındı. “Ankara’da ikamet eden ve Êzidî kız çocuklarını satan bu çetelerin SADAT’la bağlantısı var mıdır?” diye soruldu.

İktidarla arası bozulunca yurtdışına kaçıp devlet-mafya-medya ilişkilerini deşifre eden Sedat Peker’in Suriye’deki El Nusra örgütüne SADAT tarafından kamyonlarla silah yollandığına dair açıklamalarının yankıları büyüyor.

Siyasette, iç ve dış basında skandal süreçler irdelenirken Halkların Demokratik Partisi (HDP) Batman Milletvekili Felaknas Uca, konuyu Meclis gündemine taşıdı. Uca, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’a sorular yöneltti.

Uluslararası Bağımsız Araştırma Komisyonu ve Af Örgütü de dahil olmak üzere, insan hakları kuruluşları tarafından hazırlanan raporlara atıfta bulunan Uca, “Rojava’da, El Nusra tarafından yüzlerce savaş suçu işlenmiş, siviller işkencelere maruz kalmıştır. 2018’den bu yana Afrin’den yüzlerce kadın kaçırılmış, 2019 yılında ise 400’ün üzerinde kadın kaçırılmıştır. Kaçırılan kadınların halen akıbetleri belli değil. Bu birliklerin haraç topladıkları ve fidye karşılığında serbest bırakmak üzere insan kaçırdıkları da bilinmektedir” dedi.

Kaçırmalar, işkence, ibadethane tahribatı

Uca, konuyla ilgili Oktay’a şu soruları sordu:

“* El Nusra’nın Afrin’den Êzidî kadınları kaçırması, sivillere işkence etmesi, Êzidîlerin ibadethanelerini tahrip etmeleri ve Afrin halkını topraklarından etmeleri, Türkiye’nin silah desteğiyle mi mümkün olmuştur?

* Çetelerin Êzidî kadınları Türkiye’ye kaçırmasına yardım eden, bu çetelerin Ankara’da ikamet etmesini sağlayan kişiler kimlerdir? Ankara’da ikamet eden ve buradan Êzidî kız çocuklarını internetten satan bu çetelerin SADAT’la bağlantısı var mıdır?

* Afrin’den Türkiye’ye Êzidî kadınları kaçıran çeteler, Türkiye’ye girebilmek için SADAT’tan mı yardım almıştır?

* Mart 2018 tarihinden itibaren Afrin’de kaç sivil kaçırılmış ve kaybedilmiştir? Bunların kaçı kadın ve kız çocuğudur?

* Basında yer alan iddialarla ilgili herhangi bir çalışma yapılacak mıdır? El Nusra’ya silah sevkiyatı iddiasına ilişkin bir soruşturma başlatılacak mıdır?

* Şu ana kadar IŞİD, El Nusra gibi çetelerin Türkiye’ye kaçırdığı kaç kadına ulaşılabilmiştir? Kaç kadın ya da kız çocuğu ailelerine kavuşmuştur?

* Daha önce Afrin’den kaçırılıp Ankara’da bulunan kadın ve kız çocuklarıyla ilgili verdiğimiz önergelere yanıt verilmemesinin sebebi nedir? Soru önergelerine ve iddialara yanıt vermeye yönelik bir çalışmanız bulunmakta mıdır?”

Kaynak: Yeni Yaşam