Kadınlar polis ablukası altında seslendi: Erkek devlet şiddetine karşı isyanımız bitmedi, büyüyor.

[ A+ ] /[ A- ]

25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Uluslararası Mücadele ve Dayanışma Günü’nde kadınlar ve LGBTİ+’lar erkek şiddetine karşı sokaktaydı.

25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü’nde, 25 Kasım Kadın Platformu çağrısıyla İstanbul’da Tünel Meydanı’nda bir araya gelen kadınlar “Erkek devlet şiddetine karşı isyanımız bitmedi, büyüyor. Umudumuz gücümü birbirimizde” yazılı pankartın altında buluştular.

Galatasaray Lisesi’ne kadar yürümek isteyen kadınlara karşı Narmanlı Han önünde barikat kuran polis, yürüyüşe sadece Odakule’ye kadar izin vereceğini söyledi. Eylem komitesinin polislerle yaptığı görüşmeler sonuçsuz kaldı.

Polisler, yürüyüşe devam etmek için barikata yüklenen kadınlara biber gazı ve plastik mermi kullanarak saldırdı.

Kadınlar polis ablukası altında basın açıklaması yaptılar.

Basın açıklaması şöyle:

25 Kasım da kadınların isyanı da yasak tanımaz!

Bugün burada erkek şiddetine karşı birbirimizden aldığımız güçle mücadelemizi büyütmek için buluştuk. Bugün hayatlarımızı savunmak için, bir kişi daha eksilmemek için buluştuk. Öfkemizi de isyanımızı da umutlarımızı da engelleyebilecek bir barikat yok.

Erkek devlet şiddetine karşı, erkek egemenliğine karşı, yoksulluğa, işsizliğe, savaşa, hukuksuzluğa, cezasızlığa, ayrımcılığa karşı, her gün yaşanan kadın katliamlarına, trans cinayetlerine karşı, bizler yine buradayız işte, yine sokaklardayız.

Bugün 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Uluslararası Mücadele ve Dayanışma Günü’nde, kamusal alanlar erkek devlet şiddetine artık yeter diyen kadınlara kapatılmaya çalışıldı. İstanbul Sözleşmesi’nden geri çekilerek faillere adeta arka çıkan devlet, bizi engellemeye çalışıyor.

25 Kasımı değil, sokaktan geçerken “kadın olduğu için karşı koyamayacağı düşünülerek” öldürülen Başak Cengiz’in katilini, kadın katillerini engelleyin;

Hayatları için mücadele eden kadınları, LGBTİ+ları değil, uzaklaştırma kararlarını görmezden gelen/uygulamayan erkekleri engelleyin;

Çocuk istismarını, çocukların evlendirilmesini, istismar sanıklarının Elmalı’da ve pek çok davada olduğu gibi beraat etmesini engelleyin;

Çilem’i, Öznur’u, Nevin’i, Melek’i ölmemek için öldürmek zorunda bırakan sistematik erkek şiddetini engelleyin;

Gözaltında çıplak arama yani cinsel şiddet uygulayanları engelleyin;

Kadınların emeğinin hem devlet, hem sermaye hem erkekler tarafından sömürülmesini, sosyal güvence ve geçim için aileye erkeklere mecbur edilmesini engelleyin.

Nefret söylemlerini bırakın homofobi, transfobiyi engelleyin.

Göçmenlere karşı ırkçı söylemleri, emek sömürüsünü, cinsel istismarı engelleyin.

Bizler tabi ki İstanbul Sözleşmesi’nden bi gecede çekilenlerin önceliğinin şiddeti önlemek olmadığını bildiğimiz için bu yasağa şaşırmıyoruz, bu yasağı tanımıyoruz da.

Engellenen biz olmayacağız; bu yasağı, bu kararı alanları, erkek şiddetini besleyenleri engelleyeceğimiz bir dünyayı kurmak bizim elimizde. Gücümüz birbirimizde.

Erkek devlet şiddetine karşı isyanımız bitmedi, büyüyor.

Basın açıklamasının ardından polis alandaki kadınlara ikinci kez saldırarak biber gazı sıktı. Kadınlar daha sonra sloganlarla alandan ayrıldılar.

Kaynak: Agos