Çilemden kadınlara mektup: Biz kadınlar ‘Kirpiğimiz yere düşmesin’ diye omuz omuza mücadeleye devam edeceğiz.

[ A+ ] /[ A- ]

Yargıtay’ın hakkındaki 15 yıl hapis cezasını onadığı Çilem Doğan, kadınlara ithafen yazdığı mektubunda, “Erkek adaletten bir şey beklemedik, beklemiyoruz. Yine bizi yanıltmadı” diyerek kadın mücadelesinin kazanacağını belirtti.

Adana’da kendisine sistematik şiddet uygulayan ve fuhşa zorlayan Hasan Karabulut’u 2015 yılında özsavunmada bulunarak öldüren Çilem Doğan’ın 15 yıl hapis cezası Yargıtay tarafından onandı. Kararla birlikte yeniden cezaevine girecek olan Çilem, tüm kadınlar adına mektup kaleme aldı.

Çilem’in mektubu şöyle:

“15 yıl cezayı onayarak, Çilem Doğan’ı hapsetmediniz. Siz 8 yaşındaki bir çocuğu ve dünyadaki bütün kadınları hapsettiniz.
Erkek adaletten bir şey beklemedik, beklemiyoruz. Yine bizi yanıltmadı.
Biz kadınlar ‘Kirpiğimiz yere düşmesin’ diye omuz omuza mücadeleye devam edeceğiz.
Kızım ‘Mira Su’ siz kadınlara emanet.
Kadın mücadelesi kazanacak.
Bütün kadınları dayanışmasının sıcaklığıyla kucaklıyorum…”

Ne olmuştu ?

Adana’da yaşayan Çilem Doğan, 8 Temmuz 2015’te kendisine sistematik şiddet uygulayan ve fuhşa zorlayan evli olduğu Hasan Karabulut’u özsavunmasını kullanarak öldürmüştü. Çilem, hakkında başlatılan soruşturma kapsamında tutuklanırken, ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istemiyle yargılandığı Adana 10’uncu Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen karar duruşmasında ‘tahrik ve iyi hal indirimi’ ile 15 yıl hapis cezası almıştı. Ardından avukatlarının adli kontrol tedbirleriyle tahliye edilmesi yönünde talepte bulunması üzerine mahkeme, 20 Haziran 2016’da 50 bin TL kefaletle Çilem’in tahliyesine karar vermişti.

Kararın ardından dosya Yargıtay’a taşındı. Yargıtay 1’inci Ceza Dairesi’nde bugün görülen tefhim duruşmasında Çilem’e verilen 15 yıl hapis cezası onandı.

Kaynak: Jinnews