Demirtaş: Yargı siyasi faaliyet yürütüyor

[ A+ ] /[ A- ]

Kobani Davası’nda konuşan Selahattin Demirtaş, yargılandıkları dava kapsamında mahkeme heyetinin AKP ve MHP’nin seçimi yeniden kazanması için siyasi faaliyet yürüttüklerini söyledi. Demirtaş, “Ülkenin Cumhurbaşkanı hem mütalaayı hem ara kararı hem de hükmü açıkladı” dedi.
İŞİD’in Kobani’ye yönelik saldırıları üzerine 6-8 Ekim 2014’te yaşanan protestolar gerekçesiyle aralarında Halkların Demokratik Partisi (HDP) eski Eş Genel Başkanları, Merkez Yürütme Kurulu (MYK) üyeleri ve yöneticilerinin de bulunduğu 21’i tutuklu 108 isim hakkında açılan davanın 5’inci duruşmasının 7’nci oturumu, Sincan Cezaevi Kampüsü’nde görülmeye başladı.

Ankara 22’nci Ağır Ceza Mahkemesi tarafından görülen duruşmada ilk savunmayı HDP eski MYK Üyesi Pervin Oduncu yaptı. Ardından HDP eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, tutukluluk durumuna dair söz aldı.

‘Cumhurbaşkanı hükmü açıkladı’

Demirtaş, “Mahkemeniz herhangi bir hukuki karar verme yetkisine, gücüne sahip değil. Ülkenin Cumhurbaşkanı hem mütalaayı hem ara kararı hem de hükmü açıkladı. Onun küçük ortağı daha da ileri gitti, ‘Anayasa Mahkemesi kapatılsın’ diyerek hukuka açık bir müdahale gerçekleştirdi” dedi.

Yargı mensuplarının bu dava kapsamında siyasi çalışma yürüttüklerini söyleyen Demirtaş, “Önümüzdeki dönem Cumhurbaşkanlığı seçimleri var. Mahkeme ve heyeti dahil olmak üzere yargı mensupları AKP-MHP’nin yeniden kazanması için bir siyasi çalışma yürütüyor. Mahkeme çok defa ara kararında ‘AİHM kararı bizi bağlamaz’ dedi. ‘Anayasa’nın 90’ıncı maddesini tanımıyorum’ dedi. Anayasa mahkemesini, AİHM’i tanımayan bir yargı mercii bizi hukuk adına nasıl yargılıyor” diye sordu.

‘Sizi suça dahil etmek istiyorlar’

Mahkeme heyetinin söz konusu yargılamalar nedeniyle çok ağır bir suça dahil edildiklerini ifade eden Demirtaş, sözlerini şöyle sürdürdü:

Bu kumpasa dahil edilmek istenen hukukçulara sesleniyorum, çok ağır suçlara sizi dahil etmek istiyorlar. Sizden tahliye talep etmiyorum. Ben de bunu tarihe not düşsün diye söylüyorum. Size minnet etmiyorum, meydan okuyorum. Ben siyasetçiyim, seçimler gelecek burada da siyaset yaparım. Bir gün halkın iradesiyle son bulacak ve bize karşı işlenen suçların hukuk önünde mutlaka bir karşılığı olacak.

Sahte kumpas davalarıyla parlamentonun iradesine darbe yapılıyor. Siz bunu sıradan basit görüyorsunuz. Nasıl bu kadar büyük suça ortak oldunuz. Bu ülkenin yurttaşı olarak söylüyorum, bulaşmayın bu suça. 12 yıl parlamentoda görev yaptım, bu devleti tanıyorum. Hesap sorulur. Net söylüyorum, sorulur. Kimsenin yanına bırakmaz. Benim kara kaşım kara gözüm için değil, Türkiye devletini batırdılar.

Yüz yıldır Kürtler Türkiye devletini yıkmaya çalışıyor, yalan ya da doğru ama yıkmayı başaran Bahçeli ve Erdoğan oldu. Ne yargı kaldı ne üniversite kaldı ne ekonomi kaldı.

Kaynak: Gazete Karınca