Diyarbakır Surp Giragos Kilisesi’nin Paskalya’da açılması öngörülüyor

[ A+ ] /[ A- ]

Türkiye Ermenileri Patriği Sahak Maşalyan Diyarbakır’a günübirlik bir ziyaret gerçekleştiriyor. Çatışmalı dönemde tahrip olan Surp Giragos Kilisesi’ni yenileme çalışmalarını inceleyen Patrik Maşalyan Vali Münir Karaloğlu’nu da ziyaret etti.
Konuya dair Türkiye Ermenileri Patrikliği’nden yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“26 Ekim Salı günü Patrik Hazretleri Havalimanı’nın Şeref Salonu’nda, Anadolu Ermeni Cemaatleri Gözetmeni Peder Avedis Tabaşyan, S. Giragos Kilisesi Vakıf Yönetim Kurulu Başkanı Ergün Ayık, yöneticilerden Gaffur Türkay ve Gözetmen Yardımcısı Yusuf Tabaş tarafından karşılandı. Patrik Hazretleri’nin ziyaretlerine eşlik etmek üzere, aynı uçakla Tekin Demirciyan ve yöneticilerden Kenan Sarraf da Diyarbakır’a geldiler.”

Açıklamaya göre Patrik Maşalyan maiyetindeki yöneticiler ve din görevlileriyle, Diyarbakır Valisi Münir Karaloğlu’na nezaket ziyaretinde bulundu.

Açıklamada “Sayın Vali, öncelikli olarak Patrik Hazretleri’nin seçimini kutlarken, seçim sonrası ilk kez Diyarbakır’a gelmesinden dolayı memnuniyetini belirtti. Sayın Vali, S. Giragos Kilisesi’nin durumuyla ilgilendi. Kilisede yürütülen yenileme çalışmalarının düzenli bir şekilde ilerlemesi memnuniyet vericiydi. Çalışmaların bu şekilde devam etmesi durumunda, çalışmaların bahar döneminde tamamlanması öngörülmekteydi. Öte yandan, çalışmaların tamamlanmasıyla, Paskalya döneminde kilisenin açılış töreninin gerçekleşmesi öngörülmekte.” dendi.

Patrikhaneden yapılan açıklamaya göre Vali Karaloğlu hasarlı durumda olan Surp Sarkis Kilisesi için de bir proje hazırlanmasını ve yetkili mercilere sunulmasını önerdi ve yetkili mercilerin de projenin gelişmesine katkı verebileceklerini belirtti. Vali Karaloğlu yetkili görevlilere konuyla alakadar olmaları talimatını verdi.

Patrik Maşalyan gezisi sırasında Surp Giragos ve Surp Sarkis kiliselerini de inceledi. Patrik Maşalyan’ın 26 Ekim Salı günü akşam saatlerinde İstanbul’a dönmesi bekleniyor.

2015 sonrasındaki çatışmalı süreçte Diyarbakır Surp Giragos Kilisesi hasar almıştı. Kilisenin yenileme çalışmalarına devlet de destek veriyor. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın desteklediği çalışmalara 2019 yılında başlandı. Çalışmalar kapsamında Süryani Mar Petyun Kilisesi de yenileniyor.

Kaynak: Agos