Ermeni Soykırımı ve İstibdat Rejimi Devam Ediyor!

[ A+ ] /[ A- ]

Nor Zartonk’un düzenlediği Sevag Balıkçı anması sonrası, aralarında milletvekili Garo Paylan ve Nor Zartonk’lu aktivistlerin bulunduğu grup, Şişli’de polis tarafından durduruldu.

Polis anmada yaptığı konuşma nedeniyle Nor Zartonk’lu aktivist Alexis Kalk’ı polis merkezine “davet etti”. Alexis Kalk ifadesi alındıktan sonra serbest bırakıldı. 

Kalk’in soykırıma vurgu yapan konuşması nedeniyle ifade vermeye çağrıldığı göz önüne alındığında, inkarcı devlet politikasının 104 yılıdır devam ettiği görülüyor. İfadeye çağırılmanın, Şişhane’de gerçekleşecek anma eyleminin hemen öncesinde gerçekleşmesi ise eyleme karşı yapılan baskıyı da göstermektedir.

Erdoğan rejiminin son yıllarda gittikçe baskı uyguladığı Ermeni Soykırımı’nı anma eylemleri tüm zorluklara karşın devam edecektir. Biz “Soykırım” kelimesini yasaklamayı isteyen bu zihniyeti 104 yıldır tanıyoruz!

24 Nisan 2019’da Nor Zartonk’un düzenlediği Sevag Balıkçı anmasında Alexis Kalk’ın yaptığı konuşma:

Sevag Balıkçı zorunlu askerlik hizmetini yaparken bir nefret cinayetine kurban gitti. Katilleri gereken cezaları almadı. Adalet mücadelesi hala Sevag ve katledilen tüm mazlumlar için devam ediyor. 

Ülkemizde halen bir barış ve kardeşlik dili tesis edilebilmiş değil. Ne yazık ki ülkemizde linçin, katliamların ve katillerin dili hakim durumda. Bu hepimizi derinden yaralıyor ve adaletin yerini bulmasını engelliyor.

Bizler; Sevag Balıkçı icin, tüm katledilen mazlumlar için, Ermeni Soykırımı kurbanları için adalet, eşitlik ve kardeşlik mücadelemize devam edeceğiz. Bir bebekten katil yaratan karanlığa karşı mücadele ettiğiniz ve bugün burada olduğunuz için hepinize teşekkür ediyoruz.

Nor Zartonk / Նոր Զարթօնք