Ermenistan Günlüğü: Başlarken

[ A+ ] /[ A- ]

erm1

Ermenistan Cumhuriyeti Diaspora Bakanlığı’nın düzenlemiş olduğu ‘’Ari Dun’’ (Eve Gel) projesi kapsamında 16 Temmuz – 3 Ağustos 2009 arası Ermenistan’a bir ziyarette bulundum. Okuyacağınız bu yazı dizisi orada bulunduğum 17 günlük süre içerisinde tutuğum günlüklerden oluşuyor. Bu günlüklerde, Ermenistan’daki kültürel ve tarihi miras ile gündelik yaşama dair pek çok şey bulacaksınız. Günlüklerde nesnel gözlemlerin yanı sıra öznel yorumlar ile de karşılaşacaksınız.

Ari Dun

Ermenistan Cumhuriyeti Diaspora Bakanlığı (DB) tarafından düzenlenen Ari Dun Projesi iki haftalık periyotlar ile diaspora gençlerinin Ermenistan’a ziyaretini amaçlıyor. Bu ziyaret içerisinde Ermenistan’ın kültürel ve tarihi mekanları gezdirilirken, Ermenistanlı ailelerin yanında misafir olan gençler gündelik yaşamla ilgili de fikir sahibi oluyorlar.

Ari dun projesinin programı dahilinde dolaştığımız yerler Ermenistan kültürü ve tarihi açısından önemli yerlerdi. Bu yoğun program çerçevesinde yaptığımız gezilerin olumlu ve olumsuz yanları oldu. Olumlu yanı, kısa süre içerisinde Ermenistan’ın birçok önemli yerini dolaşmak, olumsuz yanı ise her gün yapılan kültür gezilerinden dolayı sosyalleşme etkinliklerinin yok denecek kadar az olmasıydı. Bu geziler sonucunda Ermenistan mimarisi, doğası, kültürü ve sosyal yaşamı ile ilgili fikirler edindim.

Ari Dun projesi içerisinde 2 hafta boyunca toplam 6 gün yapılan eğitimler de vardı. Bu eğitimler çerçevesinde Ermenistan, Ermeni kültürü, hristiyanlık, Ermeni dili ve edebiyatı gibi konularda bilgi sahibi olduk. Reel Sosyalizmin yıkılmasından sonra diğer Varşova Paktı ülkelerinde görüldüğü üzere, muhafazakâr ve milliyetçi eğilimler bu 6 günlük eğitimde de kendini yoğun olarak hissettiriyordu. Eğitimin milliyetçiliğin yanı sıra 1-2 Diaspora Bakanlığı görevlisinin Türkiye’den gelen katılımcılara karşı sergiledikleri önyargılı tavır grubun keyfini kaçırdı. Bu agresif tavır tepkimizi çekerken, genel olarak Diaspora Bakanlığı görevlilerinin kibar ve ilgili tavrı, tatsız birkaç hadiseyi unutturdu bize.

Genel olarak Ari Dun Projesi’ne baktığımızda zengin bir programdan oluşuyordu. Ari Dun’un DB’nin bu büyüklükte yapmış olduğu ilk etkinlik olduğunu düşünecek olursak, ufak tefek organizasyon sorunlarına rağmen layıkıyla yerine getirildiğini söylemeliyiz.