Ermenistan’da iktidar blokundan istifalar

[ A+ ] /[ A- ]

Ermenistan Dışişleri Bakanı Zohrab Mnatsakanyan’ın görevinden istifa ettiği bildirildi.

Paşinyan, görevden alınacağını açıklamıştı

Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan, yaptığı açıklamada, Karabağ’daki savaş öncesinde Şuşa dahil bazı bölgelerin Azerbaycan’a verilmesine yönelik anlaşmaların teklif edildiğini öne sürmüştü.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Naghdalyan ise Paşinyan’ı yalanlayarak Şuşa’nın Azerbaycan’a verilmesi konusunun Karabağ müzakerelerinin hiçbir aşamasında gündeme gelmediğini iddia etmişti.

Söz konusu ifadelerin ardından Paşinyan, Mnatsakanyan’ı görevden alma kararı aldığını duyurmuştu.

4 milletvekili bloktan ayrıldı

Ermenistan’da dört milletvekili de iktidardaki “Benin Adımım” ittifakı bloğundan ayrıldılarını açıkladı. Milletvekilleri Takuhi Tovmasyan, Gayane Abrahamyan, Lusine Badalyan ve Başbakan Yardımcısı Varag Siseryan bloktan çekildi.

İstifalar Başbakan Paşinyan’ın cepheden gelen bazı asker videolarını paylaşması ve bu videolar üzerine yaptığı yorumlardan sonra geldi. Muhalifler Paşinyanın yorumlarının muhalefete yönelik şiddeti kışkırttığını ve iç savaşa kapı aralayacağını söylerken Paşinyan iddiaları reddederk böyle bir amacının olmadığını, yanlış anlaşıldığını açıkladı.

Suikast suçlamasıyla gözaltına alınan muhalif parti liderleri tahliye edildi

Öte yandan Ermenistan’da Genel Yargı Mahkemesi, Paşinyan’a suikast girişimi ile suçlanan Cumhuriyetçi Parti eski başkanı Vahram Bağdasaryan’a ilişkin tutuklama talebini reddetti. Bağdasaryan tahliye edildi.

Aynı suçlama ile gözaltına alınan Vatan Partisi lideri Artuhur Vanetsyan da tahliye edildi.

Vanetsyan mahkemeden ayrılırken, “Yetkililer yine siyasi faaliyetimi yasadışı bir şekilde susturmaya çalışıyorlar. Ama aslında bu ülkede adalet hala var. Bu aşamada adalet kazandı.” dedi ve suçlamaları reddetti.

Kaynak: Agos Gazetesi