Gözaltındaki Süryani aktivist Teodora Özdemir Hobel serbest bırakıldı

[ A+ ] /[ A- ]

Batman ve Mardin’de sabah saatlerinde gözaltına alınan 6 kişiden Süryani aktivist Teodora Özdemir Hobel, savcılıkta ifade verdikten sonra serbest bırakıldı.

Batman’ın Kozluk, Mardin’in Derik, Savur ve Midyat ilçelerinde yapılan ev baskınları sonucunda HDP’li eşbaşkanlar, Süryani aktivist Teodora Özdemir Hobel ve Mardin Süryani Birliği Derneği Başkanı Yuhanna Aktaş’ın da aralarında bulunduğu 6 kişi sabah saatlerinde gözaltına alınmıştı.

Süryani aktivist Teodora Özdemir Hobel, savcılıktaki ifade işlemlerinin ardından serbest bırakıldı.

Hobel’in avukatı, sağlık kontrolleri yapılmak üzere hastaneye götürüldüğü bilgisini paylaştı.

Ne olmuştu?

Batman’ın Kozluk, Mardin’in Derik, Savur ve Midyat ilçelerinde yapılan ev baskınları sonucunda çok sayıda kişi gözaltına alınmıştı.

Kozluk’ta HDP İlçe eşbaşkanları Berjin Altan ve Ömer Emen, hakkında yürütülen bir soruşturma kapsamında evine yapılan baskınla gözaltına alındı. Altan ve Emen, Kozluk Emniyet Müdürlüğü’ne götürülmüştü.

Midyat’ta Süryani aktivist Teodora Özdemir Hobel ile Mardin Süryani Birliği Derneği Başkanı Yuhanna Aktaş da gözaltına alınmıştı.

Gözaltına alınanların Mardin İl Emniyet Müdürlüğü TEM Şubesi’ne götürüldüğü paylaşılmıştı.

Mardin Cumhuriyet Başsavcılığı’nca yürütülen bir soruşturma kapsamında ise Derik’te yapılan ev baskınında, HDP İlçe Eşbaşkanı Selma Özcan gözaltına alındı. Evin kapılarını kırarak içeriye giren polis, arama sırasında tüm eşyaları dağıttı.

Aynı soruşturma kapsamında Savur’a bağlı Evîna (Sürgücü) Mahallesi’nde Dersim Yavuz’un evine baskın yapıldı. Evde yapılan aramaların ardından Yavuz, jandarma tarafından Savur Emniyet Müdürlüğü’ne bağlı TEM polislerine teslim edilmişti.

Kaynak: Gazete Sabro