Gülistan Doku’nun ailesinin avukatından en az beş talep

[ A+ ] /[ A- ]

Avukat Ali Çimen, şüphelilerin Gülistan Doku’nun intihar ettiğinin düşünülmesi için hareket ettiğini söyledi. Soruşturmanın adil işleyebilmesi için en az beş talep sıraladı.

“Gülistan Doku’ya ne olduğuna öğrenebilmemiz için soruşturma aşamasının eksiksiz yapılması gerekiyordu. Bizim anladığımız kadarıyla baş şüpheli Zaınal A.’nın ailesi, özellikle polis olan üvey babası, bu süreci etkilemek istedi. Gülistan’ın intihar ettiğinin düşünülmesini istedi. Soruşturmaya bu yönlü müdahalesi oldu. 

“Ama dün bu polis üvey baba hakkında Gülistan’ın bilgilerinin hukuka aykırı bir şekilde ele geçirilmesi ve yayması bunu kamu kimliğini kullanarak gerçekleştirmesi konusunda bir dava açıldı. Bu dosyadaki şüpheleri kaldırabilecek nitelikte çok önemli bir gelişme. Dilerim bir tutum değişikliğinin işaretidir.”

Dersim’de 5 Ocak’tan bu yana kendisinden haber alınmayan üniversite öğrencisi Gülistan Doku’nun ailesinin avukatı Ali Çimen, Doku’ya dair son güncel durumu böyle özetledi. 21 yaşındaki Gülistan’dan 331 gündür haber alınamıyor.

Adı şüpheli olarak geçen Doku’nun eski erkek arkadaşı Zaınal A.’nın üvey babası polis Engin Y.’nin kamu görevlisi sıfatıyla Doku’ya ait bilgileri sosyal medyada paylaştığı için hakkında kamu davası açıldı. Engin Y., hakkında açılan kamu davası nedeniyle dün açığa alındı.

Doku ailesinin avukatı Çimen, bu gelişmenin dosyada bir tutum değişikliğine gidildiği anlamına da gelebileceğini belirterek, bu değişiklikte “Gülistan’a ne oldu? Gülistan Doku nerede?” soruları ile konuya dikkatleri çeken kadın örgütlerinin de büyük payı olduğunu söyledi.

“Gülistan’a ne oldu?”

bianet’e konuşan Çimen, hukuksal olarak süreci takip etmeye devam edeceklerini, soruşturmanın ihmaline ilişkin defalarca verdikleri dilekçelere nihayet yanıt verilmeye başlandığını söyledi. Kendileri hukuk mücadelesini sürdürürken kadınların da “Gülistan’a ne oldu?” diye sormaya devam etmelerinin çok önemli olduğunu belirtti.

Hakikatin açığa çıkması için yapılması gerekenleri sıralayan Çimen, dosyada gizlilik kararı olduğu için sadece beş talebi sıraladı ve şöyle dedi:

*Gülistan’a ait son görüntülerin yer aldığı videonun tamamının bilir kişiye gönderilmesini istiyoruz.

*Plaka takip sisteminin incelenmesini sadece belli saatler değil hem 5 Ocak hem 6 Ocak’ta o bölgedeki tüm trafik akışına dair bilgi edinilmesi gerekiyor.

*Üvey polis babadan sözlü olarak beyan alınmış o da “O gün dışarı çıkmadım” demiş. Buna dair bilginin video kayıtları ile tespit edilmesini o bölgedeki video kayıtlarına bakılmasını istiyoruz.

*Gülistan ve Zaınal’ın bir cafe önündeki konuşmalarına dair görüntüler basına da yansımıştı. O cafedeki kişilerin dinlenilmesini istiyoruz .

*Bilirkişi raporuna göre de o videoda “Zaınal’ın Gülistan’a bağırdığı” görülüyor. O videonun tamamının yeniden incelenmesi gerekiyor.

Çimen son olarak, “Ne olduğunun anlaşılması için en azından bu taleplerimizin bir an önce hayata geçirilmesi gerekiyor.  Üvey baba hakkında böyle bir dava açılması ve açığa alınması Emniyet’in de bu durumu kabul ettiğini gösteriyor. Bu önemli bir gelişme dileriz soruşturmanın aydınlatılması adına bu şekilde yeni gelişmeler de duyarız.”

 

Kaynak : Bianet