HDP Bahçelievler İlçe binasına saldıran M. Eren Sütçü serbest bırakıldı

[ A+ ] /[ A- ]

İstanbul’da Halkların Demokratik Partisi (HDP) Bahçelievler İlçe Örgütü binasına bıçaklı ve silahlı saldırıda bulunan ve iki kişiyi yaralayan Muhammed Eren Sütçü serbest bırakıldı.

Sütçü, Emniyet işlemleri ardından Çağlayan’da bulunan İstanbul Adliyesi’ne sevk edildi. “Silahla tehdit ve yaralama” suçundan savcılıkta ifadesi alınan saldırgan, tutuklama talebiyle 3’üncü Sulh Ceza Hakimliği’ne sevk edildi. Hakimlik, saldırganın serbest bırakılmasına karar verdi.

HDP İstanbul İl örgütü: Saldırılar meşrulaştırılarak teşvik edilmiştir

HDP İstanbul İl Örgütü, saldırgan Muhammed Eren Sütçü’nün serbest bırakılmasına dair açıklama yaparak “Daha önce de olduğu gibi bu kez de hukuk ayaklar altına alınmış, milyonlarca insanın oy verdiği, üye olduğu ve bu ülkenin üçüncü büyük partisi olan partimiz HDP’ye dönük saldırılar meşrulaştırılarak teşvik edilmiştir” dedi. Açıklamada ayrıca “Partimize dönük saldırılar karşısında cezasızlık politikasında ısrar eden ‘iktidar’ tüm saldırıların ve olası gelişmelerin sorumlusudur” ifadelerine yer verildi.

HDP İstanbul İl Örgütü tarafından yapılan açıklama şöyle:

“28 Aralık Salı günü saat 13.00’te Bahçelievler İlçe Örgütü’müze silah ve bıçak ile gelerek saldırıda bulunan Muhammet Eren Sütçü hakkında gerekli hukuksal sürecin işletilmeyerek kişinin korunduğunu belirtmiştik.

Bahçelievler İlçe Örgütü’müze katliam yapma maksadıyla gelen saldırgan Muhammet Eren Sütçü hakkında gözaltı süresince yapılan işlemler hakkında avukatlarımıza bilgi verilmemiş, soruşturma dosyasında gizlilik kararı alındığı ve bu nedenle bilgi verilmeyeceği savcı kâtibi tarafından avukatlarımıza aktarılmıştı.

Öldürmeye teşebbüs ile soruşturma yürütülmesi gerekirken sadece silahla tehditten soruşturma başlatılmıştı. Bu bile başlı başına katliam yapmak üzere parti binamıza gelen Muhammet Eren Sütçü’nün birileri tarafından korunduğunun göstergesidir.

Bugün Çağlayan Adliyesi’nde savcılık ifadesinin ardından tutuklama talebiyle 3. Sulh Ceza Mahkemesi’ne sevk edilen saldırgan Muhammet Eren Sütçü skandal bir kararla serbest bırakıldı.

Daha önce de olduğu gibi bu kez de hukuk ayaklar altına alınmış, milyonlarca insanın oy verdiği, üye olduğu ve bu ülkenin üçüncü büyük partisi olan partimiz HDP’ye dönük saldırılar meşrulaştırılarak teşvik edilmiştir.

Partimize dönük saldırılar karşısında cezasızlık politikasında ısrar eden ‘iktidar’ tüm saldırıların ve olası gelişmelerin sorumlusudur.

Bu saldırılar tüm demokrasi güçlerine, onların mücadelesine ve halkı sindirme hedefiyle yapılmakta ve cesaretlendirilmektedir. Bizler bu pervasız cesareti, topluma yönelen bu saldırganlığı hem durduracak hem de bunu yaratan tüm saldırı mekanizmalarını bertaraf edeceğiz. Gücümüzü halkımızdan ve demokratik hukuk düzenini kuracağımıza olan inancımızdan alıyoruz. Dün yok edemedikleri büyük halk gücü bu saldırıları da boşa çıkaracaktır.

Adalet güzel bir söz olmaktan yeniden inşa edilecek bir toplumsal düzenin taşıyıcı kolonu olarak tarafımızca kurulacaktır. Kimsenin bundan şüphesi olmamalıdır. Ülke ve toplum geleceğini ararken HDP bu geleceğin mimarlarından biri ve en önemlisidir. Direnecek ve kazanacağız.

HDP olarak, bu ikircikli ve katilleri meşrulaştıran tutum ve tavırları kabul etmiyoruz. Hukuksal tüm girişimlerimizi daha da yoğunlaştırarak bu davanın takipçisi olacağız.”

Ne olmuştu?

Muhammed Eren Sütçü, 28 Aralık’ta HDP İlçe Örgütü binasına yaptığı silahlı ve bıçaklı saldırıda, Ramazan Dışarı ve partili Aziz Şimşek’i yaralamıştı. Saldırının ardından gözaltına alınan saldırgan, Vatan Caddesi’nde bulunan İstanbul Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldü. Soruşturma dosyasına gizlilik kararı getirilirken, saldırganın gözaltı süresi 4 gün daha uzatılmıştı.

Kaynak: Evrensel