HDP’li Garo Paylan, Ümit Özdağ hakkında suç duyurusunda bulundu

[ A+ ] /[ A- ]

HDP Diyarbakır Milletvekili Garo Paylan avukatı aracılığıyla, İstanbul Milletvekili Ümit Özdağ hakkında “suç işlemeye tahrik” ve “halkı kin ve düşmanlığa tahrik” suçları ile “hakaret ve tehdit”ten suç duyurusunda bulundu.

İstanbul Milletvekili Ümit Özdağ, 27 Nisan 2021 tarihinde Twitter üzerinden HDP Diyarbakır Milletvekili Garo Paylan’ı ve Ermeni halkını hedef alan paylaşımlar yaptı.

Garo Paylan yaptığı suç duyurusu ile ilgili şu açıklamada bulundu: “Ülkemizde bir nefret iklimi yaşanmaktadır. Irkçı siyasetçilerin çeşitli toplumsal kesimleri hedef alan nefret söylemleri maalesef sıradanlaşmıştır. Azınlık gruplara yönelik şiddet çağrıları nefret suçlarına yol açar. Ayrımcılık ve nefret içeren söylemler cezasız kalmamalıdır. Nefret suçlarındaki cezasızlık kültürü; etnik, dini ve cinsel azınlıklara karşı nefret suçlarını artırmaktadır. İktidarın, kendinden farklı düşünene ve farklı varoluşlara gösterdiği düşmanca tutum ise bu suçları teşvik etmekte, etkin bir şekilde soruşturulmasının önüne geçmektedir. Mevzuatta her ne kadar nefret suçları alenen tanımlanmamış olsa da TCK Md. 216, yani halkı kin ve düşmanlığa tahrik ve aşağılama suçunun aslında nefret söylemlerini cezalandırmak için konulduğu kanunun gerekçesinden anlaşılmaktadır. Ancak muktedirler, bu maddeyi azınlıkları nefret ve ayrımcılıktan korumak yerine; egemen olana yönelik eleştirileri sindirmek için kullanmaktadır.”

“Nefret söylemi ne yazık ki ilk değil”

Ermeni halkına ve tüm azınlıklara yönelik bu tür söylemler ne yazık ki ilk olmadığını belirten Paylan, “Nefretin söylem gücünün, toplumda infial yaratacak sonuçlara yol açtığı ve azınlık toplumlarına mensup kişilerin can güvenliğini tehdit ettiği ortadadır. Ümit Özdağ gibilerin kullandığı kışkırtıcı söylemlerin yakın tarihimizde yol açtığı çok sayıda; nefret saldırısı, halklara yönelik pogromlar, kıyımlar, yerinden etmeler ve kırımlar vardır” dedi.

Nefret söylemi ifade özgürlüğü olmadığını anlatan Paylan, “Nefret aşılayarak şiddetin artmasına yol açacak nitelikteki söylemler, toplumun belli kesimlerine hakaret edilmesi, bu kesimlerin aşağılanması ya da karalanmasını içeren söylemler; hakkın kötüye kullanılmasıdır ve cezalandırılmalıdır” diye konuştu.

“Nefret söylemleri, nefret suçlarına yol açar”

Nefret söylemleri, nefret suçlarına yol açacağını belirten Paylan, “İstanbul Milletvekili Ümit Özdağ, Twitter paylaşımında, şahsıma ve Ermeni halkına karşı nefret söyleminde bulunmuş ve açıkça ölümle tehdit etmiştir. Böyle bir nefret suçu çağrısına sessiz kalınmamalıdır. Bu nefret söyleminin cezasız kalması, daha öncekiler gibi nefret suçlarına yol açacaktır. Almanya’da bir milletvekilinin, Yahudi bir milletvekilini, ‘Sen de bir Hitler deneyimi yaşayacaksın ve yaşamalısın’ diye tweet atıp tehdit etmesi düşünülemez. Bu durumun ülkemiz için de kabul edilemez olması gerekir” ifadelerini kullandı.

Paylan, İstanbul Milletvekili Ümit Özdağ’ın 27 Nisan 2021 tarihinde Twitter üzerinden yaptığı şahsını ve Ermeni halkını hedef alan paylaşımlar hakkında, avukatı aracılığıyla, ‘suç işlemeye tahrik’ ve ‘halkın kin ve düşmanlığa tahrik’ suçları ile ‘hakaret ve tehdit’ten suç duyurusunda bulunduğunu ifade etti.