HDP’lilerden Ümit Özdağ’a sert tepki

[ A+ ] /[ A- ]

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Diyarbakır Milletvekili Garo Paylan, Ermeni Soykırımı’nın yıldönümü olan 24 Nisan’da, “106 yıl sonra, Soykırımın mimarı Talat Paşa isimli caddelerde yürüyoruz. Talat Paşa isimli okullarda çocuklarımızı okutuyoruz. Almanya’da bugün Hitler isimli caddeler olsaydı, Hitler isimli okullarda çocuklar okusaydı nasıl bir Almanya olacaksa öyle bir Türkiye’de yaşıyoruz.” mesajını paylaşmıştı.

Bu mesaja 27 Nisan’da cevap veren İYİ Parti’den istifa eden Bağımsız İstanbul Milletvekili Ümit Özdağ ise Paylan’ı “Sen de zamanı gelince Talat Paşa deneyimi yaşayacaksın.” diyerek tehdit etti.

Özdağ, “Terbiyesiz tahrikçi adam. Çok memnun değilsen çek git cehennemin dibine. Talat Paşa vatansever Ermenileri değil, senin gibi arkadan vuranları sürdü. Sen de zamanı gelince bir Talat Paşa deneyimi yaşayacaksın ve yaşamalısın.” ifadelerini kullandı.

‘Memnun değiliz evet, ancak hiçbir yere gitmiyoruz!

‘Özdağ’ın tehdit içerikli bu mesajına HDP’lilerden çok sert tepki geldi. Paylan’ın tehdit edildiğini kaydeden HDP’liler Özdağ’ı ırkçılıkla eleştirdi.

HDP İstanbul Milletvekili Hüda Kaya, şahsi Twitter hesabında, “Kimi kimin yurdundan kovuyorsunuz? Bir değil bin #Hrant alsanız da Ermeniler anavatanlarında özyurtlarında özgürce yeniden yaşayacaklar. Memnun değiliz evet, ancak hiçbir yere gitmiyoruz. Cehennemin dibi de tarihin çöplüğü de size yakışır. Alayınız @GaroPaylan’un tırnağına kurban olun.” ifadelerini kullandı.

‘Talat gibi öldüreceğim mi diyorsun?’

HDP Şırnak Milletvekili Hüseyin Kaçmaz ise Özdağ’a “haddini bil” diyerek, “Terbiyesiz de tahrikçi de sensin! Hadsizlik etme! Babanın dükkanı mı zannettin burayı da ‘Çek git’ diyorsun! Ne yapacaksın ha ‘Talat gibi öldüreceğim mi diyorsun!’ Sen kendini ne zannediyorsun! Bu memleketin başına ne geldiyse senin gibi etnik ırkçılardan gelmiştir. Haddini aşma!” ifadelerini kullandı.

‘Nazilerin toplama kampı yöneticileri senin gibi konuşurlardı’

HDP İstanbul Milletvekili Musa Piroğlu ise tepkisini, “Nazilerin toplama kampı yöneticileri senin gibi konuşurlardı. Sonları Nürnberg Mahkemeleri oldu. Sen ve senin gibi konuşanlar da yargılanacak. Garo bizim yoldaşımızdır.” sözleriyle dile getirdi.

‘Atama bekleyen Yasin Hayal çakması’

HDP Merkez Yürütme Kurulu (MYK) Üyesi Veli Saçılık ise Özdağ için “Atama bekleyen Yasin Hayal çakması.” ifadesini kullanarak, “Hitler, Franco, Atsız alaşımlı alaturka ırkçıdır.” dedi.

HDP Muş Milletvekili Gülistan Kılıç Koçyiğit ise tepkisini şu sözlerle dile getirdi: “Ölüm tehditleri savuran müptezellere pabuç bırakmayacağız. Bu ülke sizin babanızın malı değil. Eşit ve Özgür bir ülkeyi inşa edeceğiz. Sizlerde nefretinizle tarihin çöpü olacaksınız.”

‘Koca parlamentoda bir Ermeni vekil kabul edilemiyor’

Meclis Genel Kurulu’nda konuşan Meral Danış Beştaş ise, Paylan’a yönelik ırkçı ve ötekileştirici nefret söylemini kınadıklarını belirterek, “Yaşam hakkına doğrudan saldıran bu ırkçı anlayış kesinlikle kaybedecektir. Kimmiş? Ümit Özdağ isimli bir şahıs şunu söylemiş: ‘Sen de zamanı gelince bir Talat Paşa deneyimi yaşayacaksın ve yaşamalısın.’ Yani bunu neresinden tutalım? Vekilimizi doğrudan tehdit eden, hedef gösteren Ümit Özdağ. Şimdi, en ufak bir olumsuzluk karşısında bizim vekilimizin tırnağına zarar gelmesi hâlinde ilk başta onu ve bu söylemi ifade edenleri tanıyacağız ve onlar yargı önünde hesap verecek. Şimdi, açıkçası, koca bir parlamentoda bir Ermeni vekil kabul edilemiyor ya” dedi.

Paylan: Ülkenin vicdanlı çoğunluğu meydanı senin gibi faşistlere terk etmez!

Garo Paylan da Ümit Özdağ’a sosyal medya hesabından “Halkımı imha eden zihniyetin kalıntısı ‘yine yaparız’ diyor. Siz vurdunuz da, biz ölmedik mi? Öldük. Ama geride kalanlar adalet mücadelesini hiç bırakmadı. Benden sonra da bırakmazlar.. Bu ülkenin vicdanlı çoğunluğu, meydanı senin gibi faşistlere terk etmedi, yine terk etmezler..” yanıtını verdi.

Kaynak: Artı Gerçek