Hrant Dink Caddesi İçin İmza Kampanyası

[ A+ ] /[ A- ]

AGOS

Okmeydanı Demokrasi Platformu, gazetemizin kurucusu Hrant Dink’in adının bir caddeye verilmesi için imza kampanyası başlattı. Platform, Mahmut Şevket Paşa Mahallesi’nde büyük bir caddenin adının ‘Hrant Dink Kardeşlik Caddesi’ olarak değiştirilmesini talep ediyor.

Barış ve kardeşlik için Hrant Dink Caddesi

Gazetemizin kurucusu Hrant Dink’in adını bir caddede yaşatmak için kısa süre önce Okmeydanı Demokrasi Platformu tarafından ‘Hrant Dink’i Mahallemizde Yaşatalım’ adlı bir imza kampanyası başlatıldı. “… Kanın ve gözyaşının düşmanlığı beslediği günümüzde, tıpkı hayatıyla verdiği mesaj gibi ismiyle kardeşliğe bir soluk katması için, Hrant Dink’i mahallemizde yaşatıyoruz demek için, Mahmut Şevket Paşa Mahallemizde bir caddenin adının, Hrant Dink Kardeşlik Caddesi olarak değiştirilmesi için imzalarımızı birleştirelim” düşüncesiyle çıkılan yolda şimdiden 600 imzaya ulaşıldı.

Okmeydanı Demokrasi Platformu’nda yer alan DHP’den Serkan Eker, ESP’den Aydın Nair, Halkevleri’nden Saygın Metin, Partizan’dan Ercan Hunulu, ÖDP’den Yalçın Köse ile görüşüp hem platformun çalışmaları hem de kampanya ile ilgili bilgiler edindik. Girişime EMEP, Yaşam Derneği, İşçi Gazetesi, Sosyalist Demokrasi Partisi, Çağrı Dergisi, SODEP de destek veriyor. İlçede faaliyet gösteren demokratik örgütlerin ve siyasi partilerin ortak bir çatı altında toplanmasıyla oluşan platform, ilçenin yerel sorunlarına ve Türkiye genelinde siyasi meselelere karşı tavır geliştirme, toplumsal muhalefeti örgütleme ve halkı bilinçlendirme amacıyla kurulmuş.

Kampanya ile ilgili bilgileri aktaran Saygın Metin “Afişler ve bildiriler hazırladık. Bir imza metnimiz var. Mahmut Şevket Paşa Mahallesi’nde belirlediğimiz büyük bir caddenin Hrant Dink Kardeşlik Caddesi olarak adlandırılmasını istiyoruz. Buradaki amacımız geçen yıl Hrant Dink öldürüldükten sonra oluşan toplumsal muhalefeti ve duyarlılığı tekrar hayata geçirmek. Son dönemde linçler, farklı kesimlere yönelik saldırılar devam ediyor. Türk, Kürt, Ermeni, Laz, Çerkez, Rum… ülkedeki bütün halkların kardeşçe bir arada yaşayabileceğini, halkların arasında kardeşliği engelleyecek bir sorun bulunmadığını anlatmak, Dink’in bu mesajını taşımak ve hafızamıza kazımak için bu projeyi hayata geçirmek istiyoruz. Bunun için imza topluyoruz. Bu konuda ısrarcı olacağız. Ancak insanların da destek vermesi gerekiyor”.

ESP’den Aydın Nair ise Şişli Belediyesi Başkan Yardımcısı Vasken Barın ile görüşme taleplerinin olduğunu belirterek “Değişiklik için Şişli Belediye Meclisi’nin böyle bir karar alması gerekiyor. Biz de bunun için kulis yapıp kamuoyu desteği topluyoruz.”

Partizan’dan Ercan Hunulu ise çevreden olumlu tepkiler aldıklarını söyleyerek “Mahalle sakinleri Hrant Dink isminin caddeye verilmesinden hoşnut olacaklarını belirttiler. Destek verecekler” dedi. ‘Hrant Dink’i mahallemizde yaşatalım’; ‘Kardeşlik için bir imza ver’ pankartları ve afişler mahallenin bazı noktalarına asıldı ve kısa sürede 600 imzaya ulaşıldı. 19 Ocak’a kadar çalışmaları hızlandıracak olan platform üyeleri imza standları kurup daha fazla insana ulaşma amacında.

ÖDP’den Yalçın Köse ise Hrant Dink ismi Okmeydanı’na yabancı bir isim değil. Okmeydanı bu ismi sahiplenecek ve kabullenecek bir ilçedir” diyor.

Bu imza kampanyasının bir diğer yönü de Türkiye’de yaşanan milliyetçi dalgadan etkilenen ilçenin bu dalgaya bir kardeşlik ruhu katma çalışması” diyor.