‘Hrantların Katledilmediği Bir Ülkeyi Birlikte Yaratacağız’

[ A+ ] /[ A- ]

İstanbul-ANF

Gençlik Örgütleri, katledilişinin 10. yıldönümünde Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink’i Kurtuluş Akbank’tan Agos Gazetesi önüne yaptıkları yürüyüşüyle andılar.

“Hepimiz Hrant’ız hepimiz Ermeniyiz” sloganları eşliğinde yürüyen gençler, “Hrant’ların katledilmediği bir ülke ve dünyayı omuz omuza, birlikte kuracağız” mesajı verdi.

Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink’in katledilişinin 10. yıldönümü dolayısıyla bir araya gelen Gençlik Örgütleri, Kurtuluş Mahallesi Akbank önünden, Şişli Agos Gazetesi önüne yürüdü. Türkçe, Kürtçe, Ermenice “Hepimiz Hrant’ız hepimiz Ermeniyiz” dövizlerinin taşındığı yürüyüşte, hep bir ağızdan, “Hepimiz Hrant’ız hepimiz Ermeniyiz”, “Katil devlet hesap verecek”, “Yaşasın hakların kardeşliği”, “Faşizme inat kardeşimsin Hrant” sloganları atıldı. Hrant Dink’in vurulduğu noktada mumlarla “10 Hrant” yazan Gençlik Örgütleri, anma etkinliğini yaptıkları şiir dinletisiyle başlattı.

HDP Gençlik, HDK, Nor Zartonk, AKA-DER, DAF, Kaldıraç, ÖDP, SYKP, TKP, Yeniyol’dan oluşan gençlik örgütleri adına açıklamanın Türkçesi Damla Şahin, Ermenicesi Sayat Tekir tarafından okudu.

CİNAYETİN FAİLLİ DEVLET

Hrant Dink’in tam 10 yıl önce bugün katledildiğini hatırlatan Şahin ile Tekir, “10 yıl önce yüzbinler katledilen Hrant Dink için yürüdü. 100 yıllık inkarı ve yalanı karşısına alan, özgürlük, barış, kardeşlik ve eşitlik için sesini korkusuzca yükselten Hrant, 10 yıl sonra kendisini ve fikirlerini sahiplenenleri bir kez daha bir araya getirdi” dedi.

Adalet yerini bulmayanı 10 yıl geçtiğine işaret eden Şahin ile Tekir, “10 yıl oldu, Hrant Dink katliamı iktidar mücadelesinin, güç çatışmasının bir aracı haline getirildi. Hrant’ın katilleri önce “Ergenekoncular”, sonra “Parallelciler” çarmıha getirildi. Oysa yüzbinler, “Katil devlet hesap verecek” diyerek ilk günden beri haykırmıştı bu “Milli mutabakat cinayetinin esas faillini” diye vurguladı.

“10 yıldır, bir çocuktan katil yaratan karanlık, bütün ülkeye egemen oldu” diyerek sözlerini sürdüren Şahin ile Tekir, “Bizler, yine burada düştüğün yerdeyiz. Bu zifiri karanlığın güneşi doğuracağını biliyoruz. Hrant’lar katledilmediği bir ülke ve bir dünyayı omuz omuza birlikte kuracağız” dedi.

Anma sloganlar eşliğinde son buldu.