Karanlıkta Kalan Cinayetlerin Aydınlanması İçin Taksim’deyiz

[ A+ ] /[ A- ]

BirGün Gazetesi

DİSK üyeleri, İstanbul Şişli’deki DİSK Genel Merkezi’nden Taksim Meydanı’na 1 Mayıs yürüyüşü gerçekleştirdi. “1977 1 Mayıs katliamının, faili meçul ve siyasi cinayetlerin aydınlatılması için 1 Mayıs’ta Taksim’deyiz” temasıyla yağmur altında gerçekleştirilen yürüyüşe 1 Mayıs 77’de katledilenlerin aileleri ve Kemal Türkler’ in, Hrant Dink’in, Necdet Bulut’un, Metin Göktepe’nin ailesi katıldı.

Yürüyüş sonunda Taksim Meydanı’nda yapılan basın açıklamasını DİSK Genel Başkan Yardımcısı İsmail Yurtseven okudu, Yurtseven, “Başta 1 Mayıs 77’de Taksim’de olmak üzere Maraş’ta, Çorum’da, Sivas’ta toplu katliamlar yaşandı. Bunun yanında aydınlarımızı, gazetecilerimizi, akademisyenlerimizi siyasal cinayetlere kurban verdik… Bu faili meçhul cinayetleri ne unuturuz, ne unuttururuz… Türkiye’nin aydınlık geleceğine inanıyorsak, bu yolun bu faili meçhul cinayetlerin aydınlatılmasından geçtiğini biliyoruz.

Bugün adına derin devlet, Gladio, Ergenekon, kontrogerilla ne derseniz deyin, bu karanlık odakların cinayetleri aydınlatılmadan, yapılanların hesabı verilmeden, bu konuda hukuksal yargılamalar yapılmadan ne özgürlüklerden, ne demokrasiden, ne insan haklarından bahsetmek olasıdır” dedi.

‘Bu İşin Peşini Bırakmayacağız’

1 Mayıs kutlamalarına hazırlıklarını sürdürdüklerini kaydeden Yurtseven şöyle devam etti: “1 Mayıs’ın bayram olarak kazanılması, tatil ilan edilmesi ve de Taksim’de 1977’de yaşananlardan sonra yeniden Taksim’in kazanılması hepimizin mücadelesi sayesinde olmuştur.

Bugün temel hedefimiz bu katliamın aydınlatılmasıdır. Sadece 1 Mayıs katliamının değil bütün siyasal cinayetlerin aydınlatılması konusunda bıkmadan, yorulmadan mücadelemizi sürdürmektir.

Bugün 1 Mayıs hazırlıkları çerçevesinde, siyasal cinayetlere uğramış arkadaşlarımızın, başkanlarımızın, Kemal Türkler’ in, Hrant Dink’in, 1 Mayıs 77’de kaybettiklerimizin, Necdet Bulut’un, Metin Göktepe’nin aileleri ile birlikte “siyasal cinayetlerin aydınlatılması için ‘1 Mayıs’ta Taksimdeyiz’ çağrısı yapıyoruz.

1 Mayıs Öncesi Eylemler Sürecek

Bu işin peşini bırakmayacağımızı ilan ediyoruz. Diğer kaybettiklerimizin yakınlarının da yüreklerinin bizimle olduğunu biliyoruz” açıklamasının sonunda, siyasal cinayetlerin aydınlanması için yürüdüklerini kaydeden DİSK Genel Başkan Yardımcısı Yurtseven 26 Nisan tarihinde basın üzerindeki baskıların kaldırılması ve tutuklu gazetecilerin bırakılması için Gazeteciler Cemiyeti’ne (Cağaloğlu) yürüyeceklerini, 27 Nisan’da ise işten atılan işçilerin geri alınması, sendikal hak ve özgürlükler için Kadıköy’de bir yürüyüş yapacaklarını kaydetti.