Katilin SADAT’la bağlantısı Meclis gündemine taşındı

[ A+ ] /[ A- ]

Deniz Poyraz’ı kurşunlayarak öldüren Onur Gencer’in Suriye’de çektirdiği silahlı fotoğraflara dikkat çekilerek SADAT ile bağlantısı Meclis’e soruldu

Milletvekili Remziye Tosun, Deniz Poyraz’ın katledilmesi konusunda İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ve Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’ya sorular yöneltti: “Katil, sağlık memuru ise kamuflajlı, silahlı, resmi plakalı fotoğrafları hakkında işlem başlatılmış mıydı? SADAT ile bağlantısı nedir?”

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Diyarbakır Milletvekili Remziye Tosun, Deniz Poyraz’ın İzmir İl Örgütlerine yönelik gerçekleştirilen silahlı saldırıda katledilmesi konusunda Meclis’e önerge verdi. Tosun, konuya ilişkin hem İçişleri Bakanı Süleyman Soylu hem de Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’ya sorular yöneltti.

Onur Gencer’e İzmir İl Emniyeti tarafından geçici silah ruhsatı verildiğini kaydeden Tosun, “Kolluk kuvvetleri, katili yakaladıktan sonra ‘ismin nedir abicim’ diyerek soru yöneltmiş ve kelepçe takmamıştır. Katilin kamuflajlı, silahlı, resmi araç ile birlikte fotoğrafları basında yer almış, SADAT ile bağlantılı olarak Suriye’ye gittiği iddia edilmiştir. Ayrıca HDP Merkez Yürütme Kurulu (MYK) üyesi Mahfuz Güleryüz’ün ayladır İzmir’de partinin hedef gösterilmesine ilişkin İzmir İl Emniyet ve Valilik ile görüşüldüğünü, fakat buna rağmen önlem alınmadığını açıklamıştır” dedi.

‘Neden geç müdahale edildi?’

Remziye Tosun, Soylu’nun cevaplaması istemiyle şu soruları yöneltti:

*Bakanlığınıza bağlı birimler tarafından İzmir HDP İl Örgütünün önünde deyim yerindeyse karakol kurulmasına rağmen orada bulunan kolluk kuvvetlerinin esas görevi neydi, saldırı anında ne yapmaktaydı? Saldırıya neden geç müdahale edildi?

*Katil Onur Gencer dışında 2 kişinin saldırı anında bulunduğu doğru mudur?

*Katil, sağlık memuru muydu? Suriye’deki görevi neydi? Sağlık memuru ise kamuflajlı, silahlı, resmi plakalı fotoğrafları hakkında işlem başlatılmış mıydı?

*Katil Onur Gencer’e, İzmir İl Emniyeti tarafından silah ruhsatı verilmesinin sebebi nedir?

*Katilin, askeri danışmanlık şirketi olduğu belirtilen SADAT ile bağlantısı nedir?

*Saldırı olabileceğine dair Bakanlığınız istihbarat almış mıydı? HDP MYK üyesi Mahfuz Güleryüz’ün uyarılarına rağmen Bakanlığınızın birimleri olan Emniyet ve Valilik bu uyarıları neden göz ardı etti? Bakanlığınız neden önlem almadı?

*Bakanlığınız, saldırıda birimlerinizin ve kolluk kuvvetlerinin ihmaline ilişkin soruşturma başlatmış mıdır?

*Kolluk kuvvetlerince saldırı sonrası HDP’nin avukatlarının içeri alınmamasının gerekçesi nedir? Bu tavır kamuoyunda delillerin karatabileceği şüphesini doğurduğundan, bu şüpheyi ortadan kaldırmaya dönük çalışmanız var mıdır?

*Eskişehir H Tipi Cezaevinde bulunan tutuklu hasta mahpus Devrim Ayık hastaneye götürüldüğü sırada Bakanlığınıza bağlı jandarma tarafından çift kelepçe takılırken, İzmir HDP İl Örgütü’ne yapılan saldırı sonrası yakalanan Onur Gencer adlı şahıs kolluk kuvvetleri tarafından neredeyse korunarak gözaltına alınmıştır. Yurttaşları korumakla yükümlü kolluk kuvvetlerinin bu ikili tavrı suç değil midir? Bu ikili tavrın gerekçesi nedir?

Sağlık bakanına sorular

Önergede, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’ya ise şu sorular yöneltildi:

“*Katil Onur Gencer, sağlık memuru muydu? Bakanlıktaki görevi neydi?

*Katil Onur Gencer, Suriye’ye neden gönderilmişti? Suriye’deki resmi görevi neydi?

*Katil, sağlık memuru ise kamuflajlı, silahlı, resmi plakalı fotoğraflarının hakkında işlem başlatılmış mıydı? Zanlının SADAT ile bağlantısı nedir?”

Kaynak: Yeni Yaşam