KATLİAM

[ A+ ] /[ A- ]

katliam-120578-5

BirGün

Ankara Kızılay’da dün akşam bomba yüklü araçla gerçekleştirilen saldırıda, en az 37 kişi hayatını kaybetti, 19’u ağır 125 kişi yaralandı.

Saldırı, başkentin en merkezi bölgesinde, Kızılay Güvenpark yakınında, Atatürk Bulvarı’nda meydana geldi. Başbakanlık ve bakanlıkların bulunduğu bölgeye 300 metre uzaklıkta, Güvenpark’taki polis noktasının yakınında ve otobüs duraklarının hemen yanında, saat 18.45’te meydana gelen şiddetli patlama, diğer semtlerden de duyuldu. Çevredeki araçlar alev alırken, olay yerine çok sayıda ambulans ve itfaiye ekibi sevk edildi. Olay yerinde bulunan yurttaşlar ikinci bir patlama olasılığına karşı bölgeden uzaklaştırıldı. Kızılay’a çıkan tüm yollar trafiğe kapatıldı.

VALİLİKTEN AÇIKLAMA

Patlamadan yaklaşık 2 saat sonra açıklama yapan Ankara Valiliği, olay yerinde 27 yurttaşın yaşamını yitirdiğini duyurdu. Yapılan yazılı açıklamada, patlamanın ‘bir aracın patlatılması sonucu’ meydana geldiği bilgisine yer verilirken, 75 kişinin yaralandığı ifade edildi. Gece saatlerinde ölü sayısının 34’e, yaralı sayısının ise 125’e yükseldiği açıklandı.

Yaralılar çevredeki hastanelere kaldırılırken, yaralıların yakınları hastanelere akın etti. Sağlık Bakanlığı, kan ihtiyacı olmadığını açıkladı. Bakanlık yetkilileri, yakınlarının sağlık durumu hakkında bilgi almak isteyenlerin Sağlık Bakanlığı İletişim Merkezi ALO 184’le irtibata geçebileceğini bildirdi.

YAYIN YASAĞI GETİRİLDİ

Patlamanın üzerinden henüz bir saat bile geçmeden yayın yasağı gündeme geldi. Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) tarafından getirilen geçici yayın yasağının, olay yerini görecek şekilde canlı yayın yapılmasını, olayın oluş anı ve hemen sonrasına ilişkin görüntüler ve cenaze görüntülerinin verilmesini kapsadığı öğrenildi. Bunun yanında, Gölbaşı Sulh Ceza Mahkemesi sosyal medyaya erişim yasağı getirdi.

GÜVENLİK ZİRVESİ TOPLANDI

Patlamanın ardından Başbakan Ahmet Davutoğlu başkanlığında güvenlik zirvesi toplandı. Başbakanlık Resmi Konutu’nda gerçekleştirilen zirve yaklaşık 1,5 saat sürdü. Zirve sonrası İçişleri Bakanı, Sağlık Bakanı ve Adalet Bakanı kameraların karşısına geçti. İçişleri Bakanı Efkan Ala, “Saldırı sonucu yapılan tahkikatlar sonucunda ciddi emareler ele geçirilmiştir. Kesin olarak yapan örgüt, sonuçlar tamamen elde edilince, soruşturma tamamlanınca açıklanacaktır” dedi.

Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu ise, 24 hastanede 125 yaralının tedavi gördüğü, 19’unun durumunun ağır olduğu bilgisini verdi. 34 kişinin hayatını kaybettiğini belirten Müezzinoğlu, 112 ambulanslarının 1,5-2 dakika içerisinde olay yerine geldiği de söyledi.

İZLENİM: “Hepsi sizin yüzünüzden…’’

Ankara’da günlerdir sosyal medyada dolaşan ‘’bombalı araç’’, ‘’canlı bomba’’ haberleri ile yaşanan tedirginliği, ABD Büyükelçiliği’nin vatandaşları için yaptığı uyarı daha da artırmıştı.
Patlama yaşandığında olası saldırıların hedefi olması beklenen yerlerin başında ismi sayılan Kızılay ve çevresi hafta sonu yoğunluğunu yaşıyordu. Kızılay’ın rutin kalabalığını üniversite sınavının ilk aşamasından çıkan gençler daha artırmıştı. Çoğunluğu genç olan kalabalık Kızılay merkezi ve çevresindeki sokakları, kafeleri, restoranları hınca hınç doldurmuştu.

Saat 19.00’a yaklaşırken Ankara’nın 10 Ekim ve 17 Şubat kâbusuna 13 Mart kâbusu da eklendi. Kızılay’da patlayan bomba kentin büyük bölümünü sarstı. Havayı barut kokusu ile birlikte beyaz bir duman kapladı. Alevlerin azalmasından sonra dehşet bütün açıklığıyla gözler önüne serildi. Patlamanın olduğu yere 100 metre uzaklığa kadar insan parçaları savrulurken, çevre işyerlerinde de hasar meydana geldi.

Kızılay’da bulunanlar panik içinde merkezden hızla uzaklaşırken polis araçları ve ambulanslar da Kızılay’a yöneldi.
Yüzü kanlar içindeki bir Ankaralı, Çevik Kuvvet polislerine ‘’Hepsi sizin yüzünüzden…’’’ diye bağırırken, herkes telefonlarına sarılıp hem yakınlarına ‘’İyiyim’’ haberini iletiyor, hem de sevdiklerinden haber almaya çalışıyordu.
Patlamanın ardından oluşan trafik nedeniyle ambulanslar patlama yerine yaklaşık 15 dakika sonra gelebildi. 50 metre uzaklıkta bulunan çevik kuvvet toplanma noktasında bulunan polisler ilk 10 dakika boyunca ortada görünmedi.