Kilise Saldırısına İlişkin Açıklama: Irkçı Saldırgan Cezalandırılsın

[ A+ ] /[ A- ]

Kilise Saldırısına İlişkin Açıklama:
Irkçı Saldırgan Cezalandırılsın
8 Mayıs 2020 günü sabahın erken saatlerinde, Bakırköy’de bulunan Dzınunt Surp Asdvadzadzni Ermeni Kilisesinin kapısına gelen bir ırkçı, elindeki gazeteye benzin dökerek Kilisenin kapısını kundaklamaya çalışmış, saldırıda bulunmuştur.

Öğrenildiği üzere ırkçı saldırgan ifadesinde Ermeni halkını kastederek “Koronavirüsü bunlar başımıza bela ettiği için” yaktığını beyan etmiştir. Daha şimdiden şahıs hakkında akli dengesinin yerinde olmadığına yönelik söylentiler yayılmaktadır.

Irkçılık bir akıl hastalığı değildir. Türkiye’de baskı altında bulunan topluluklara karşı gerçekleştirilen saldırılarda faillerin akli dengelerinin yerinde olmadığı daima ilk iddialardan biri olarak karşımıza çıkmaktadır. Irkçı nefret suçlarının bu iddialarla meşrulaştırılması, hafifletilmesi ve “hoşgörülmesi” kabul edilemez.

Türkiye’de süregelen cezasızlık politikası terkedilmelidir. Cezasız kalan her suç yeni nefret suçlarını teşvik etmektedir.

Nefret saikiyle hareket eden ırkçı fail hakkında etkili bir soruşturma yürütülmesini ve failin cezalandırılmasını talep ediyoruz.

                                                             Nor Zartonk / Նոր Զարթօնք