Nor Zartonk: Cezasızlık Politikasına Son Verilmesi İçin Acil Çağrı

[ A+ ] /[ A- ]

28 Ocak 2024 Pazar günü, İstanbul’un Sarıyer ilçesi, Büyükdere Mahallesi’nde bulunan Santa Maria Kilisesi’nde yapılan pazar ayinine kar maskeli 2 kişi tarafından silahlı saldırı düzenlendi. Yaralıların olduğu silahlı saldırıda en az bir kişi hayatını kaybetti.

Daha önce Ermeni kiliselerine yapılan saldırılar gibi Hristiyanları ve farklı inanç gruplarını hedef alan ırkçı, hristiyanofobik nefret suçları artarak devam etmektedir. Geçmişte Bakırköy ve Kuzguncuk Ermeni Kilisesine yapılan bu saldırılardan sonra ifade ettiğimiz gibi süregelen cezasızlık politikasının, yeni nefret suçlarını teşvik ettiği aşikardır.

Üst düzey devlet yetkilileri kilise cemaatini hedef alan saldırıyı kişisel bir husumet olarak göstermeye, katliam amaçlı bu saldırıyı önemsizleştirmeye çalışmaktadır. IŞİD’in kiliselere ve sinagoglara yönelik saldırı yapacağına dair haberler basında yer almasına rağmen gerekli önlemlerin alınmadığı görülmektedir.

Bir kez daha Türkiye’nin süregelen cezasızlık politikasını terketmesini, yeni nefret suçlarının gerçekleşmesini önleyecek tedbirleri almasını ve faillerin yakalanıp cezalandırılmalarını talep ediyoruz.


Nor Zartonk / Նոր Զարթօնք