Nor Zartonk Sevag Davası İçin Diyarbakır’da

[ A+ ] /[ A- ]

ETHA

Diyarbakır’a gelen Nor Zartonk (Yeni Uyanış) İnisiyatifi üyeleri Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir’i ziyaret ederek, yarın görülecek Ermeni er Sevag Balıkçı’nın davasına katılmasını istedi.

Batman’a bağlı Gümüşörgü Jandarma Karakolu’nda askerlik yapan Sevag Balıkçı’nın, Kıvanç Ağaoğlu adlı bir askerin silahından çıkan kurşunla yaşamını yitirmesiyle ilgili davanın duruşmasını izlemek üzere Diyarbakır’a gelen Nor Zartonk (Yeni Uyanış) İnisiyatifi üyeleri Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir ile görüştü.

İnisiyatif adına konuşan Sayat Tekir, Sevag Balıkçı’nın arkadaşları olduğunu, dava dosyasındaki çelişkileri anlatarak, olayın kaza olduğuna inanmadıklarını söyledi. Bu adaletsizliğe karşı susmamak için davanın takipçisi olacaklarını ifade eden Tekir, Balıkçı ailesini yalnız bırakmayacaklarını belirtti.

Baydemir de avukatlık yaptığı dönemde pek çok benzer olayla karşılaştığını ve bu tür davaları üstlendiğini ifade ederek, “Bu içerikteki vakalarda adaletin tecelli etmediğine birçok kez tanık olduk. Her ne hikmetse bu tür intiharlar veya kazalar ya Ermeni, ya Kürt, ya da muhaliflerin başına gelir. Mazlumlar ve azınlıklar bu tür kazaların kurbanı oluyor” dedi. Yaşanan olayı üzüntüyle karşıladığını belirten Baydemir, Balıkçı ailesinden manevi desteklerini esirgemeyeceklerini söyledi.

Etnik kimliği, inancı, dili, kültürü ne olursa olsun tüm mazlumların dayanışma içerisinde olması gerektiğini ifade eden Baydemir, “Zulüm dünyanın hiçbir coğrafyasında ilelebet varlığını sürdüremeyecektir. Zalimler kendi zulmünün kurbanı olacaklar” diye konuştu. Temel hedeflerinin kimseye zulmetmek olmadığının altını çizen Baydemir, “Amacımız kimsenin dilini, kimliğini, inancını yok etmek ya da onun üzerinden yargılamak değildir. Sadece herkesin kendi dili, inancı ve kimliğiyle kendi coğrafyasında özgürce yaşamasını istiyoruz. Ve diğer bütün farklılıklara hoşgörü değil saygı duymak zorundayız diye düşünüyorum. Hoşgörü demiyorum, çünkü hoşgörüde bir lütuf vardır” şeklinde konuştu.

Baydemir ayrıca İnisiyatif üyelerine göstermiş oldukları duyarlılıktan ötürü teşekkür ederek, “Umarım, bu dayanışmanız böylesi acıları gelecek kuşaklara miras bırakmayacağımız bir zemine vesile olur” dedi.

Diyarbakir.bel.tr
Diyarbakiryenigun.net