Nor Zartonk’a Aktivizm Ödülü

[ A+ ] /[ A- ]

ANCA-ER (Amerika’lı Ermeniler Ulusal Komitesi – Doğu Bölgesi) kuruluşunun, her sene gerçekleştirdiği ödül töreninde, bu sene ilk defa verilen aktivizm ödülüne Nor Zartonk layık görüldü. Nor Zartonk adına eşsözcü Sayat Tekir’in katıldığı ödül töreni ABD’nin Detroit kentinde gerçekleşti.

Yönetmen Eric Nazarian’ın sunuculuğunu yaptığı ödül töreninde ayrıca Vahan Cardashian ödülü; Armen Topouzian’a, Yaşam Boyu Destek Ödülü ise 2006’da hayatını kaybeden John W. Kchikian’a verildi. ANCA Özgürlük Ödülü ise Av. Fethiye Çetin ve David E. Bonior’a verildi.

Fethiye Çetin, ödülünü aldıktan sonra yaptığı kısa konuşmada “Halihazırda Ermeni Soykırımı’nı reddeden, İstanbul’un göbeğine kana susamış soykırım failleri için anıtlar diken, bir de sonra utanmadan bunlara Abide-i Hürriyet ismini veren bir ülkenin vatandaşı olmaktan utanıyorum” dedi.

Nor Zartonk adına ödülü alan Sayat Tekir ise konuşmasında, “Bugün Türkiye’de devletin ve muktedirlerin karşısına dikilip onları tir tir titreten Ermenilerin hayaleti dolaşıyor. Gün geçtikçe daha fazla Türkiyeli geçmişte neler yaşandığını araştırıyor, inkâra karşı protestolar düzenliyor ve talepkâr oluyor” ifadelerine yer verdi.

ABD’li siyasetçilerin ve Ermeni Kurumlarının temsilcilerinin katıldığını ödül gecesi 12 Kasım’da gerçekleşti.

Nor Zartonk Eşsözcüsü Sayat Tekir’in Amerika’da katılacağı etkinlikler şu şekilde;

 

Yuvarlak Masa Oturumu ( Los Angeles)

5 Kasım’da, Nor Zartonk kurucularından, Sayat Tekir ile, Nor Zartonk, Türkiye’li Ermeniler ve Kamp Armen üzerine bir yuvarlak masa etkinliği gerçekleştirilecek.

Haytoug Talks

Türkiye’li Ermenilerin adalet mücadelesi üzerine, 8 Kasım’da, Sayat Tekir Haytoug Talks etkinliğine katılacak.

Türkiye’li Ermenilerin Bugünü

 

Sayat Tekir, New York’da, Türkiye’li Ermenilerin bugünkü durumunu, adalet mücadelesini ve kurucusu olduğu Nor Zartonk’u anlatacağı bir panel düzenleyecek.

Yeni Bir Uyanış: İstanbul’da Ermeni Aktivizmi

12 Kasım’da, Belmont’da, Sayat Tekir’in, Nor Zartonk hareketini ve sürdürdüğü Türkiye Ermenilerinin mücadelesini anlatacağı bir panel düzenlenecek.