Operasyon sonrasında protesto devam ediyor

[ A+ ] /[ A- ]

Talin SUCiYAN
AGOS


Bugün saat 6:45 civarında Özgürlük Meydanı’ndan göstericilerin coplar ve elektroşok kullanılarak uzaklaştırılmasından sonra, Levon Ter Petrosyan da operasyonu gerçekleştirenler tarafından evine getirildi ve ev hapsine alındı. Sabah saat 11:00’de evinde bir basın toplantısı düzenleyen Ter Petrosyan yaşadıklarını detaylı bir şekilde anlattı.

“Sabah 6 civarında bir hareketlenme olduğuna dair haberler geldi. Hepimiz uyandık ve uyuyanları uyandırdık. Ben mikrofonun başına geçtim. Bu sırada her taraftan polis arabalarının geçtiğini görüyorduk. Ben meydandaki halka seslenerek, sakin olmalarını söyledim. ‘Polis herhalde bize bir şey söyleyecek, dinleyelim ne diyecekler’ dedim. ‘Beş metre mesafe bırakın ve sakin olun’dedim. Ancak ben sözümü bitirir bitirmez polis coplarla ve elektroşokla halka saldırdı. Bu sırada benim korumalarımı aldılar. Beni alandan çıkarmak istediler, tutuklanmadan çıkmayacağımı söyledim. Daha sonra teker teker uluslararası kurumların temsilcilerine haber verdim. Beni araca bindirip eve getirdiler. Evime gelen yollar tutulmuş durumda, demek ki ev hapsindeyim.”

Ter Petrosyan’ın evinin önünde Cumhuriyetçi Partinin üyeleri olduğu anlaşılan bir grup, birkaç gündür protesto eylemi sürdürüyordu. Basın toplantısı için Ter Petrosyan’ın evine yaklaştığımızda bu grup, hızla oradan uzaklaşmaya çalışıyordu.

Görgü tanıkları, halkın üzerine saldıranların Karabağ şivesiyle konuştuklarını, havaalanı tarafından sabaha karşı sürekli araba sireni sesi duyulduğunu anlatıyor. Operasyon sırasında orada olanlar, kadınları ve çocukları alanın dışına çıkarmaya çalıştıklarını ancak polislerin izin vermediğini söylüyor. Özgürlük Meydanı’ndan kaçarak ve dövülerek şu anda binlerce kişinin toplandığı Fransız Konsolosluğu’nun bulunduğu meydana vardıklarını anlatıyorlar. Sabah erken saatlerde Özgürlük Meydan’ı civarından Cumhuriyet Meydanı’na doğru gelenler, kanlar içinde yerlerde yatanlar gördüklerini anlatıyor. Özgürlük Meydanı ile halen kalabalığın bulunduğu Fransız Konsolosluğu’nun arasındaki mesafe yaklaşık bir kilometre, bu mesafede cam kırıkları ve yer yer kan izleri görmek mümkün.

Şu ana kadar Polis Merkezi’nden tutuklamalara ve gözaltına alınanlara dair bir açıklama yapılmış değil. Olay yerinde bulunanlar yüzlerce yaralı olduğunu söylüyor. Ancak yaralıların kesin sayısı hakkında sağlıklı bilgi almak zor.

Levon Ter Petrosyan, Hrant Bagratyan’ın tutuklu olduğunu doğruladı. Ter Petrosyan’ı destekleyen Istepan Demirciyan ve Nikol Paşinyan da miting alanına geldi. Halka seslenen Demirciyan, Ter Petrosyan meydana gelene dek meydandan ayrılmama çağrısı yaptı.

Halkın üzerine araba sürüldü

Halkın toplandığı meydanda öğleden sonra, resmi plakalı bir aracın 50 km/h hızla halkın üzerine doğru sürdüğü, halkın aracı durdurmaya çalıştığı ancak durmayan aracın insanları ezdiği haberi geldi. Kesin olarak kaç kişinin yaralı olduğu belli değil. Aynı aracın kısa bir süre sonra mitingin yapıldığı yerden kısa bir mesafede yandığı bildirildi.

Yerevan’ın ana arterleri polis tarafından trafiğe kapatılmış durumda, Özgürlük Meydanının etrafında çok sayıda polis nöbet tutuyor ve kimsenin Meydan’a girmesine izin vermiyor. Ayrıca Yerevan’a gelen yollar tutulmuş durumda, pek çok dolmuş hattı da çalışmıyor. Halkın toplandığı Fransız Konsolosluğu önünde de çok sayıda polis var, ayrıca askeri araçlar da miting yerine doğru geliyor.