Partilerin söyleyeceği bir şey olmalıydı

[ A+ ] /[ A- ]

Nor Zartonk üyesi/ Av. Diren Cevahir Şen

Ermeni Soykırımı’nın 106. yılında, pek çok siyasi partiden açıklama geldi. Bu açıklamaların çok az bir kısmı 24 Nisan 1915 ve sonrasında olanları soykırım olarak kabul ediyor, çoğu ise ya inkar ediyor, ya da soykırım demiyordu. 1.5 milyonun üzerinde insanın yok olmasına dair ise bu partilerin söyleyeceği bir şey olmalıydı. Ancak soykırımı organize eden İttihat ve Terakki zihniyetinin fiiline dair kendini solda konumlandıran partilerin söyledikleri ya da söylemediklerinden anlaşılacağı üzere soykırıma uğrayan en az 1.5 milyon Ermeni yurttaş, kendilerinin umurunda değildi. Resmi devlet söyleminden pek de uzağa gidemeyen Türkiye sol hareketi, soykırım gerçeğine en iyi ihtimalle mesafeli davranıyor, açıkça reddetmese dahi, toplu katliamı normalleştiriyordu.

ABD başkanının ‘soykırım’ açıklamasının ardından devletçi ve inkarcı cenah bir yana, Türkiye solunun önde gelen hareketleri emperyalizm açıklamaları ile soykırım gerçeğini görmezden geliyor, 24 Nisan’ın odağını başka yana çeviriyordu. Bunun tek bir açıklaması vardı. Ermeni Soykırımı gerçeğine karşı farklı olduklarını söyleyenler dahi aynı yerdeydi.

Ana yurdu Anadolu olan Ermeniler 1915’in hemen öncesinde ülke nüfusunun dörtte birini oluşturuyor iken, bugün ancak on binlerle ifade ediliyor olmaları, büyük bir katliama maruz bırakıldıklarının göstergesidir. Ülkenin her vilayetinde varlık gösteren Ermeniler bugün artık sadece İstanbul’un birkaç ilçesi ile, sadece bir köyde varlar.

Yakın zamana kadar ülke gündemine düşen haberlerden de görüleceği üzere Ermenilerin okullarına, kiliselerine ve mezarlarına saldırılar sürmekte, yaşadıkları mahallelerde milliyetçi müdahaleler göze çarpmaktadır. Bilhassa 2020 senesinin sonunda Azerbaycan’ın saldırıları ile patlayan Karabağ Savaşı sonrası, Şişli’de ırkçılar tarafından araç konvoyları tertip edilmiş, nefret söylemi içerikli sloganlar atılmış, birkaç gün boyunca bu fiiller gerçekleştirilmiştir.

Mezarlık üstüne TOKİ inşaatı

Bununla birlikte Ankara Ulus’ta Ermeni mezarının üzerine TOKİ inşaatı yapılmaya başlanmış, ne Ankara BŞB, ne de Ankara Valiliği tepkilere rağmen herhangi bir açıklama yapmıştır. Yine Ankara Sincan’daki Ermeni Mezarlığı, defineci talanına uğramış ve her zaman olduğu gibi bu hadise karşısında da devleti yönetenler hiçbir adım atmamış, adeta bu talana yol vermiştir.

Ümit Özdağ’ın tedhidi

27 Nisan 2021 günü, İYİ Parti milletvekili Ümit Özdağ’ın, HDP Milletvekili Garo Paylan’ı ölümle tehdit eden bir tweet atması üzerine görülmektedir ki, Ermeni Soykırımı’nı dışarıda inkar edenler, içeride ikrar etmeyi sürdürmektedir. Irkçı Ümit Özdağ’ın nefret söylemi ve ırkçı ifadeleri açık etmektedir ki, soykırım iradesi kendini hala var etmekte, soykırım sürmektedir.