Paşinyan: Eski cumhurbaşkanı Sarkisyan orduyu bana karşı harekete geçirdi

[ A+ ] /[ A- ]

Başkent Yerevan’da Cumhuriyet Meydanı’nda taraftarlarının düzenlediği mitingde konuşan Paşinyan, “Doğrudan söylemek isterim ki, Genelkurmay Başkanlığı’nın açıklaması eski hükümetlerin, özellikle de Serj Sarkisyan’ın nüfuzunun bir sonucu. Genelkurmay başkanı, bu açıklamasıyla yasayı ihlal etti ve istifa etmesi gerekiyor. Bu kaçınılmaz. Ancak bu, gelecekte ordu kademelerinde bir kan davası olacağı anlamına gelmez. Sarkisyan ve eski hükümetler, orduyu meşru hükümetlere karşı harekete geçirmeye çalışıyor” dedi.

Paşinyan, parlamenter sistemden yarı cumhurbaşkanlığı sistemine geçiş konusunda ekim ayında bir referandum yapmayı planladıklarını duyurdu ve şu ifadeleri kullandı:

“Ekim ayında parlamenter sistemden yarı cumhurbaşkanlığı sistemine geçiş yapılmasını öngören yeni anayasanın veya düzenlemelerin kabul edilmesine yönelik bir referandum yapmayı planlıyoruz. Yeni hükümet sistemi, ülkemizde istikrarı garanti altına alacak ve gelecekte iç siyasi krizlerin çıkmasının önüne geçecek”

Erken seçimler için sandığa gitmeye hazır olduklarını da söyleyen Paşinyan, “Eğer parlamentodaki güçler, aralık ayında yaptığımız teklifi kabul ederse erken parlamento seçimleri düzenlemeye hazırız. Size ikinci bir fırsat veriyorum. Seçime gidelim ve halkın kimin istifasını istediğini görelim” diye konuştu.

Paşinyan, Cumhurbaşkanı Armen Sarkisyan’ın Genelkurmay Başkanı Onnik Gasparyan’ın görevden alınmasına ilişkin kararnameyi imzalayacağını umduğunu da söyledi.

“Cumhurbaşkanı Sarkisyan, Gasparyan meselesiyle ilgili kararını vermeli. Deneyimli bir devlet adamı olan Armen Sarkisyan’ın halkın, devletin çıkarlarını, ülkenin istikrarını esas alan bir karar alacağını umuyorum” diye  konuşan Paşinyan, Sarkisyan’ın sağlık sorunları olduğunu ve kendisini bugün ziyaret ettiğini belirterek Cumhurbaşkanı’na acil şifalar diledi.

Hükümet yanlılarının mitingi bir saat sürerken Paşinyan, mitingin ardından korumalar ve polis eşliğinde Yerevan sokaklarında düzenlenen destek yürüyüşüne dahil oldu. Cumhuriyet Meydanı’ndaki mitinge en az 10 bin kişinin katıldığı belirtiliyor.

Muhalefet ise Bagramyan  Caddesi’nin trafiğe kapatmış durumda. Muhalifler ancak Paşinyan görevi bırakırsa caddeyi açacaklarını söylüyor.

Kaynak: Agos