Patrikhane’den Suriye Çağrısı

[ A+ ] /[ A- ]

Rober KOPTAŞ
Agos

Türkiye Ermeni toplumunun Suriyelilere yardım amacıyla başlattığı girişimler, İstanbul Ermeni Patrikliği’nin yayımladığı insani yardım çağrısıyla yeni bir boyut kazandı. Patriklik Divanı’ndan yapılan çağrı doğrultusunda, Suriyeliler için giysi ve yiyecek toplanması için kampanya düzenlenecek. Bu amaçla, Patriklik adına banka hesapları açıldı. Toplanacak yardım, Suriye’ye Kızılay tarafından ulaştırılacak.

Türkiye Ermeni toplumunun son zamanlarda zor durumdaki Suriyelilere yardım amacıyla başlattığı girişimler, İstanbul Ermeni Patrikliği’nin yayımladığı insani yardım çağrısıyla yeni bir boyut kazandı. Patriklik ve Ermeni vakıfları yetkililerinin devlet kurumlarıyla yaptığı görüşmeler sonucunda, Suriye’ye yapılacak yardım faaliyetlerini organize etmek üzere bazı kararlar alındı. Patriklik Divanı’ndan yapılan çağrı doğrultusunda, Suriye’ye ulaştırılmak üzere giysi ve yiyecek toplanması için bir kampanya düzenlenecek. Bu amaçla, yardımda bulunmak isteyenler için Patriklik adına banka hesapları açıldı. Toplanacak yardımın Suriye’ye Kızılay tarafından ulaştırılacağı belirtilirken, Suriye Ermeni toplumunun yetkilileriyle yapılan görüşmelerde, özellikle kışlık kıyafet ve yiyecek yardımına ihtiyaç olduğu öğrenildi.

İstanbul Ermeni Patrikliği tarafından 26 Kasım’da yapılan ‘Suriye Ermenileri için insani yardım çağrısı’ başlıklı açıklamada, Başepiskopos Aram Ateşyan başkanlığında, Bedros Şirinoğlu, Aret Ergan, Dikran Gülmezgil, İskender Şahingöz ve Dikran Altun’dan oluşan bir heyetin devlet yöneticileriyle görüştüğü belirtildi. Yetkililer, Ermeni toplumunun temin edeceği yardımların Kızılay vasıtasıyla Suriyeli Ermenilere ulaştırılabileceği konusunda güvence verdi. Türkiye’ye sığınacak Suriyeli Ermenilere de resmi makamlar tarafından her türlü kolaylığın sağlanacağı öğrenildi.

Yapılan temasların ardından, konuyla ilgili gerekli çalışmaları yapmak ve koordinasyonu sağlamak amacıyla Rober Koptaş, Sevan Şeşetyan, Kevork Nergiz, Nayat Karaköse, Melodi Özer, Kamer Toker, Murat Gözoğlu (Nor Zartonk), Jirig Şadyan, Aras Bağ, Nayat Dursun ve Razmig Dursun’dan oluşan bir komite oluşturuldu. Komite ilk toplantısını önümüzdeki günlerde yapacak ve düzenlenecek faaliyetlerle ilgili bir yol haritası hazırlayarak toplumu bilgilendirecek.

Suriye için insani yardım çağrısı Patriklik açıklamasının satır başları:

• Uzun bir süreden beri basından takip ettiğimiz haberlere göre Suriye’deki iç siyasal gerilimler sonucu pek çokları gibi halkımızın evlatları da mağdur olmuştur. Yakınlarını kaybeden insanlar bu acılarının yanı sıra mal kaybını da yaşamaktadır. Halk karşı karşıya kaldığı bu dehşet ortamında paniğe kapılmış durumdadır.
• Bugüne kadar yapılan insani yardımlar var olan ıstırabı hafifletmeye yöneliktir. Çeşitli devletler, hayır kurumları ve halk bu acı içindeki insanların tesellisi için yardım elini uzatıyorlar.
• Türkiye Ermeni toplumu adına bir heyet ilgili devlet yöneticileri ile görüşmüşlerdir. Yetkililer Ermeni toplumunun temin edeceği yardımların Kızılay vasıtasıyla Suriyeli Ermenilere ulaştırılabileceği konusunda güvence vermiştir. Bu bağlamda bir komite oluşturulmuştur.
• Halkımıza, Suriye’ye insani yardım konusunda elinden gelen yardımı yapmaları çağrısında bulunuyoruz.
• Kişisel maddi bağışlar ve yardıma katkı sunmak için düzenlenen etkinliklerden oluşan meblağlar Patrikhanenin aşağıda belirtilen banka hesaplarına aktarılacaktır:
TL: Türkiye Ermenileri Patrikliği – Yapıkredi Bankası – Kumkapı şubesi, şube kodu: 047, hesap no: 11549696 İBAN KOD: TR430006701000000011549696
Euro: Türkiye Ermenileri Patrikliği – Yapıkredi Bankası – Kumkapı şubesi, şube kodu: 047, hesap no: 23634286 İBAN KOD: TR570006701000000023634286
ABD Doları: Türkiye Ermenileri Patrikliği: Yapıkredi Bankası – Kumkapı şubesi, şube kodu: 047, hesap no: 11549769 İBAN KOD: TR120006701000000011549769
• Giyilmemiş giysi (kışlık palto, çorap, battaniye, muhtelif yünlü giysiler) yardımları, kiliseler aracılığıyla toplanacak ve Gedikpaşa Surp Hovhannes Kilisesi Yönetim Kurulu’na teslim edilecektir.