Polonya’lı yönetmenler Ermenistan’da film çekmek istiyor

[ A+ ] /[ A- ]

Polonya’nın Ermenistan Büyükelçi Yardımcısı Kristof Barchak Ermenistan Milli Film Merkezi’nde düzenlenen görüşme sırasında Polonya’lı yönetmen ve yapımcıların Ermenistan’da film çekme konusunda meraklı ve mümkün olduğu halde hemen işbirliğine hazır olduklarını dile getirdi.

Onun sözlerine göre Polonya’da insanlar Ermenistan’daki olaylara büyük ilgi gösteriyor ve çok farklı, değişik alanlarda işbirliğine hazırdırlar.

Ermenistan Milli Film Merkezi Müdürü Şuşanik Mirzakhanyan Polonya’lı sanatçıların bu fikrini takdirle karşıladığını ifade ederek hem Polonya, hem de Ermenistan’ın EURIMAGES Fonu’na üye olduklarını, dolayısıyla maddi destek konusunda da bir imkanın var olduğunu belirtti. Bu ikili film üretimini geliştirmek açısından bunu bir fırsat olarak değerlendirdi.

Görüşmede, Ermenistan Milli Film Merkezi’nin müdürü Büyükelçi Yardımcısı’na 2018 yılından itibaren Polonya’yı temsil eden ‘Fixafilm’ şirketiyle Film Merkezi arasında filmleri yenileme alanında oluşan işbirliğini anlattı.

Bu işbirliği kapsamında Sergey Parajanov’un ‘Hakob Hovnatanyan’ belgeseli ve ‘Narın Rengi’ filminden yayınlanmayan kesimlerin yenilenmesi gerçekleştirildi ve Roterdam Film Festivaline sunuldu.

Taraflar aynı zamanda Ermeni ve Polonyalı sanatçıların görüşmeleri için online bir platform oluşturma konusunda anlaşmaya vardılar.

Kaynak: Ermeni Haber Ajansı