Reyhanlı Katliamı’nın Sorumlusu AKP Hükümetidir!

[ A+ ] /[ A- ]

Roboskî Katliamı’nın 500. gününde Türkiye yeni bir katliam haberi aldı. Hatay’ın Reyhanlı ilçesinde gerçekleşen bombalı saldırılar sonucunda, hükümet yetkililerinin açıklamalarına göre 51 kişi yaşamını yitirdi, 100’ün üzerinde yaralı hastanelere kaldırıldı. Patlamaların gerçekleştiği andan itibaren yaşanan panik ve bilgi kirliliği, aradan zaman geçtikçe, AKP’nin yalanlarıyla bezendi.

Ancak, 500 günde Roboski’nin faillerini bulamayan hükümet yetkilileri, Reyhanlı ve bu gibi saldırının ‘sorumlularını’ nasıl olduysa bir kaç saatte açıkladı. Katliamın hemen ardından koyulan yayın yasağı ve soruşturmaya getirilen gizlilik kararı ise, hükümetin Reyhanlı katliamının üstünü örtme çabalarıdır.

“Komşularla sıfır sorun” diyerek Dış işleri bakanlığına gelen Davutoğlu, görevi boyunca takındığı savaş çığırtkanlığı tavrını Reyhanlı’daki patlamadan sonra da yineledi. Halkları birbirine kırdıran, Ortadoğu’da kaos ve savaş ortamından nemalanmayı hedefleyen bir dış politika ile, nihayetinde Reyhanlı’daki patlamanın asıl sorumlusu kuşkusuz AKP Hükümeti ve yürüttüğü politikadır.

Bu elim olay, bir kez daha apaçık göstermiştir ki; kapitalizmin ve AKP hükümetinin, halklara, ölümden ve yoksulluktan başka bir vaadi yoktur! Türkiye halkları, 1 Mart Tezkeresi’ne nasıl geçit vermediyse, Suriye’ye olası bir emperyalist müdahaleye de ortak olmayacaktır! Türkiye ve Ortadoğu halkları, oynanan bu oyunları boşa çıkartacak, savaşa karşı duracak, barış ve kardeşliği büyütecektir.

Gün, savaş karşıtı hareketi örgütleme, emperyalist müdahaleye ‘dur’ deme günüdür!

NOR ZARTONK / ՆՈՐ ԶԱՐԹՕՆՔ