Rojbin Bor hakkında son 16 ayda 28 soruşturma

[ A+ ] /[ A- ]

Van’da faaliyet yürüten Star Kadın Derneği’nin kurucularından Rojbin Bor hakkında son 16 ayda 28 soruşturma açıldı. Katıldığı basın açıklamaları, sanal medya paylaşımları ve çeşitli konularda verdiği röportajlar gerekçe gösterilerek başlatılan soruşturmaların 27’si halen devam ediyor. Bor’un sanal medya hesabında “#GercusteNelerOluyor” hashtagıyla yaptığı “Musa Orhan’larınızı korumaya devam mı? Kürtlere karşı topyekun savaşınızda, yeni özel konseptiniz bu mu?” paylaşıma dair başlatılan soruşturma ise davaya dönüştü.

Söz konusu paylaşım gerekçe gösterilerek hazırlanan iddianamede “halkı kin ve nefrete sürüklemek” iddiasıyla Bor’un 1 yıldan 3 yıla kadar hapis cezasına çarptırılması isteniyor. Açılan davanın ilk duruşması 14 Eylül’de Van 7’nci Asliye Mahkemesi’nde görülecek.

Tecavüze değil itiraz edene ceza

Hakkındaki soruşturmalara dair Mezopotamya Ajansı’ndan Cemil Uğur’a konuşan Bor, İpek Er’e tecavüz ederek intihara sürükleyen uzman çavuş hakkında yaptığı paylaşımın davaya dönüştüğünü ve kendisine “devlet ordusunu aşağılamak, halkı galeyana getirmek” suçlaması yönetildiğini kaydetti. Bor, tecavüz eden kişinin serbest bırakıldığı ancak buna tepki gösterenlerin cezalandırılmak istendiğine işaret ederek, “Tecavüz, sistematik şiddet, intihar, ölümlerde failin kendisine herhangi bir şey yapılmazken, biz o faile ve yapılana itiraz ettiğimizde cezalandırılıyoruz” dedi.

Olmayan çağrıya soruşturma

İstanbul Sözleşmesi’nin feshine karşı yapılan bir etkinliğe dair verdiği röportajda, etkinliğe çağrı yapmamasına rağmen hakkında soruşturma açıldığını aktaran Bor, şunları söyledi: “Van’daki kadın kurumları İstanbul Sözleşmesi’nin feshedilmesine karşı bir yürüyüş organize ediyor. Aynı süreçte konuya ilişkin benden röportaj alındı ve haber “Kadınlar İstanbul Sözleşmesi için yürüyüşe hazırlanıyor” başlığıyla yayınlandı. Bunun için ifadeye çağırdılar. O röportajda bir eksikliğim olmuş ve röportajda çağrıda bulunmamışım. Yürüyüş, açıklama ve eylem yapmak bizim en demokratik hakkımız. Emniyette, polis memuru bile ‘bu ana kadar yürüyüşler için ve çağrılar için herhangi bir soruşturma açılmadı ve biz de sizi neden çağırdıklarını anlamadık’ dedi.”

Verilmek istenen mesaj

Söz konusu soruşturmaların “eril zihniyete karşı duruş sergilediği” için açıldığını ifade eden Bor, “Bizi sindirmeye ve baskılamaya çalışıyorlar. Kadınların direnişinden korktukları için soruşturmalarla bizi mücadelemizden kaçırtmaya çalışıyorlar. Ama kadınlar vazgeçmiyor. Ataerkil zihniyetin ablukasını kırmak ve iktidarın kadın düşmanı politikalarına karşı gösterdiğimiz direnç erk zihniyete rahatsızlık veriyor” ifadelerini kullandı.

Soruşturmalarla sürekli kendisine “gözümüz üzerinde seni alabilir, tutuklayabiliriz” mesajı verilmek istendiğini söyleyen Bor, şöyle devam etti: “Hayatım ve özgürlüğüm üzerinde bir baskı var. Vicdanım rahat ve çok büyük bir zulmün olduğunu da biliyorum. Ne Kürt kimliğimden ne de kadın kimliğimden asla taviz vermeyeceğim. Ben bir direniş barikatının arkasındayım ve burada olmaya devam edeceğim. Her zaman haksızlığa karşı durup, hem kendi hem de tüm kadınların hakları için mücadele edeceğim.”

Kaynak: Artı Gerçek