Sevag Balıkçı Cinayet Davasında Sona Gelindi

[ A+ ] /[ A- ]

Geçen yıl 24 Nisan’da zorunlu askerlik yaptığı Batman’da katledilen Sevag Balıkçı’nın cinayet davası yarın (6 Nisan Cuma) Diyarbakır 2. Hava Kuvvet Komutanlığı Askeri Mahkemesi’nde görülecek.

Şubat ayındaki son duruşmada mahkeme heyeti, cinayet esnasında bölgede bulunan 19 korucunun ve olay yeri tutanağını tutan iki askerin tanık olarak dinlenmesine karar vermişti.

İki hafta önce Sevag’ın hayatını kaybettiği yerin görüntüleri Balıkçı ailesi avukatlarına ulaşmış, bu görüntülerle tanık ifadelerindeki çelişkiler net bir şekilde ortaya çıkmıştı.

Yarınki duruşmada, yeni delil, bilgi ve ifadelerin değerlendirilecek ve davanın karar aşamasına gelinecek.

Cinayetin üzerinden neredeyse 1 yıl geçti. Katil hâlâ tutuksuz olarak yargılanıyor. Cinayeti örtbas etmek için ellerinden geleni yapan komutanlar ve tanıklar üzerinde baskı kurup ifadelerini yönlendiren katilin yakınlarına karşı etkin bir soruşturma henüz başlatılmadı. Ermeni Soykırımı’nın 96. yıldönümünde gerçekleşen ırkçı cinayetin arkasındaki güçler ve gerçekler hâlâ ortaya çıkarılmadı.

Yarın ki duruşmadan adalet kararının çıkmasını bekliyoruz.
Sizleri davayı izlemeye, Sevag Balıkçı ailesi ve arkadaşlarının adalet mücadelesini duyurmaya ve destek olmaya davet ediyoruz.

SEVAG İÇİN ADALET GİRİŞİMİ