Şili seçimleri: Solun adayı Boric yeni başkan

[ A+ ] /[ A- ]

Şili seçimlerinin ikinci turunda solun adayı Gabriel Boric, oyların yüzde 50’sinden biraz fazlasını alarak yabancı düşmanı, ırkçı, homofobik ve Pinochet diktatörlüğüne sempati duyan aşırı sağcı aday Jose Antonio Kast’ı geride bıraktı ve Şili’nin yeni başkanı oldu.

teleSur English’te yer alan habere göre “Haysiyeti destekliyorum” hareketinin adayı Gabriel Boric, Şili’deki cumhurbaşkanlığı seçimlerini kazanarak Latin Amerika’da sol için tarihi bir zafer elde etti. Şili’deki resmi seçim servisi olan SERVEL tarafından yayınlanan rakamlara göre, sol görüşlü eski öğrenci lideri Gabriel Boric, oyların yüzde 50’sinden biraz fazlasını alarak yabancı düşmanı, ırkçı, homofobik ve Pinochet diktatörlüğüne sempati duyan aşırı sağcı aday Jose Antonio Kast’ı geride bıraktı.

Boric daha önce başta İspanya, Almanya ve Fransa’da olmak üzere yurtdışındaki Şilili seçmenler arasında zafer elde etmişti. Boric, başkent Santiago’da iktidarın halkın sandığa gitmesinin önüne geçmek için yarattığı toplu taşımadaki önemli zorluklara rağmen gençleri, kadınları ve işçi sınıfını başarılı bir şekilde sandığa gitmeye seferber etti.

Seçim sonuçlarının netleşmesinin ardından Kast, Twitter hesabından yaptığı açıklamada “Az önce Gabriel Boric ile telefonda konuştum ve büyük başarısı için onu tebrik ettim. Bugünden itibaren Şili’nin seçilmiş başkanıdır ve tüm saygımızı ve yapıcı işbirliğimizi hak etmektedir. Şili her zaman birinci sıradadır” dedi.

Boric ise yaptığı paylaşımda “Biz biriz. Biz umutuz. Birlikte olduğumuzda daha fazlayız. Devam ediyoruz!” ifadelerini kullandı.

Kaynak: Sendika.org