Sırrı Süreyya Önder’in davası Kobani Davası’yla birleştirildi

[ A+ ] /[ A- ]

Eski milletvekili Sırrı Süreyya Önder’in DTK’nin etkinliklerine ve basın açıklamalarına katılmasından dolayı “örgüt üyeliği” suçlamasıyla yargılandığı dava, Kobani Davası’yla birleştirildi.
Halkların Demokratik Partisi (HDP) eski milletvekili Sırrı Süreyya Önder’in, Demokratik Toplum Kongresi (DTK) etkinliklerine katılması, burada konuşma yapması ve partisinin düzenlediği basın açıklamalarına katılması nedeniyle hakkında Diyarbakır 8’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davada, Kobani Davası’yla birleştirme kararı çıktı.

Savcı birleştirme talep etti

Diyarbakır 8’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde bugün görülen duruşmada Cumhuriyet Savcısı, Önder’in de sanıkları arasında bulunduğu Ankara 22 Ağır Ceza Mahkemesi’ne görülen Kobani davasıyla, görülmekte olan dava arasında irtibat bulunduğunu ve davanın birleştirilmesini talep etti.

Avukat beraat istedi

Önder’in avukatı Serdar Çelebi ise, “Bu dosya tekemmül etmiştir. Bizce beraat etmesi gerekir. En fazla propaganda oluşturabilecek konuşmalar olması nedeniyle ve bu konuşmanın Meclis çatısı altında yapılmış olması nedeniyle yargılama yasağına tabi konuşmalardır. Ankara’daki dosyayla birleşmesi halinde adil yargılama hakkının ihlaline neden olacaktır. Dosyaya heyetiniz vakıftır. Beraat kararı verilmesini talep ediyoruz” diye savunma yaptı.

Mahkeme, gerekçesini 15 günde açıklamak üzere yargılamayı durdurarak, dosyanın Kobani dosyasıyla birleştirilmesine karar verdi.

Kaynak: Gazete Karınca