Soma’nın sorumlularına tazminat ödeyecek

[ A+ ] /[ A- ]

Soma’da 301 madencinin ölümüyle ilgili davada suçlu bulunan Soma İşletmeleri Genel Müdürü Ramazan Doğru’nun da aralarında olduğu 10 kişi tazminat ödenecekler listesinde yer aldı

Manisa’nın Soma ilçesinde 13 Mayıs 2014’te yaşanan maden faciasında 301 işçi vefat etti. Bu katliam Türkiye Cumhuriyeti’nin bugüne kadar yaşanan en büyük iş cinayeti olarak tarihe geçti.

Katliamın ardından Eynez ocağının yanı sıra, Soma Kömür İşletmeleri A.Ş.’nin işlettiği Işıklar, Atabacası ve Geventepe ocaklarında çalışan işçilerin iş akitleri feshedildi. Ancak hakları ödenmedi.

Bunun üzerine madenciler Bağımsız Maden İş Sendikası’nda örgütlendi ve 5 Ekim 2019 günü Ankara’ya yürüyüş başlattı.

Madencilerin yürüyüşü pek çok kez kolluk kuvvetlerince engellenmesine rağmen kamuoyunda yankı buldu ve tazminatlarının ödeneceği söylendi. Madenciler için 28 Temmuz 2020 tarihinde TBMM’de kanuni düzenleme yapıldı. Soma Kömür İşletmesinde çalışan madencilere tazminat ödenecekti.

22 Aralık günü Türkiye Kömür İşletmeleri (TKİ) liste yayınladı ancak alacağı olan 3 bin 334 işçinin yarısına yakını listede yer almadı. Gerekçe ise listenin Soma Kömür İşletmeleri’nin Sosyal Güvenlik Kurumu’na bildirdiği “ahlaki nedenle işten çıkarılma ve kendi isteğiyle ayrılma” anlamına gelen çıkış kodlarıyla işçileri işten atmasıydı. Ayrıca tazminat alacağı için dava açan işçiler de vardı ve TKİ o işçilerden de feragatname istedi.

İşçiler tazminat almaya hak kazanan isimler arasında arkadaşlarının ölümünden yargılanan isimlere tazminat verileceğini gördü. Katliama ilişkin davada, Ramazan Doğru 22 yıl 6 ay hapis cezası, Ertan Ersoy 18 yıl 9 ay hapis cezası, Mehmet Ali Günay Çelik 11 yıl hapis cezası, Yasin Kurnaz ve Hilmi Kazık 10 yıl 10 ay hapis cezası, Hüseyin Alkan ve Mehmet Erez 10 yıl hapis cezası, Fuat Ünal Aydın ve Haluk Evinç 8 yıl 4 ay hapis cezası, Murat Bodur 6 yıl 3 ay hapis cezası almıştı.

Bağımsız Maden İş Sendikası avukatı Mürsel Ünder bu isimlerin tazminat listesinde yer almasının kendilerini derinden zedelediğini söyledi. Ünder, “Bu liste çarpık olarak hazırlandığının göstergesi” dedi.

Bağımsız Maden İş Sendikası Örgütlenme Uzmanı Kamil Kartal, “Listelerde katillerin isimleri var, listeler düzeltilmeli” diye konuştu.

Kaynak: Yeni yaşam