Süryani Araştırmacı Öldürüldü

[ A+ ] /[ A- ]

FuatDeniz
Murat Kuseyri
Agos Gazetesi

Süryani asıllı sosyoloji doktoru Fuat Deniz (13 Aralık 2007) öldürüldü. İsveç Örebro üniversitesi’nde öğretim görevlisi olarak görev yapan tanınmış sosyoloji doktoru Fuat Deniz üniversite avlusunda kimliği belirlenemeyen bir kişinin bıçaklı saldırısına uğradı.

Boynundan aldığı bıçak darbeleri sonucu ağır yaralanan Deniz kaldırıldığı hastanede yaşamını yitirdi. ‘Dini azınlıklar’ hakkında yaptığı çalışmalarıyla uluslararası ün kazanan Deniz’in öldürülmesi “planlı bir siyasi cinayet mi?” sorusunu da gündeme getirdi. Asuri-Süryani-Keldani derneği yetkililerinden Özcan Kaldoyo; Deniz’in politik düşünce ve çalışmalarından ötürü öldürüldüğü görüşünde.

11 Aralık Salı günü saat: 15.30’da İsveç’in Örebro kentindeki üniversitede gerçekleşen saldırıda bıçaklanan, kaldırıldığı hastanede kurtarılamayarak 13 Aralık Perşembe günü ölen Fuat Deniz son iki yıldır arka arkaya üniversitenin ‘en sevilen’, ‘en popüler’ öğretim görevlisi olarak seçilmişti. Deniz’in bıçaklı bir saldırı sonucu yaşamını yitirmesi 13 bin kişinin eğitim gördüğü üniversitede sarsıntı yarattı.

Tanınmış Uluslararası Araştırmacı

7 yaşında iken ailesi ile birlikte Türkiye’den göç ederek İsveç’e yerleşen Fuat Deniz İsveç’te üniversite çevrelerinde tanınan saygın bir bilim insanıydı. ‘Dini azınlıklar’ hakkında yaptığı çalışmalarıyla uluslararası ün kazanan Deniz dünyanın pek çok ülkesinde yapılan seminer ve konferanslara da katılıyordu. Öldürülmeseydi 15 Aralık günü Hollanda’da yapılacak bir konferansa katılacaktı. Bugüne dek üç kitabı yayınlanan Deniz daha çok 1915 yılında Süryanilere karşı gerçekleştirilen çalışma ve araştırmaları ile tanınıyordu. Deniz’in katledilmesi Dünyanın her tarafında yaşayan Süryaniler tarafından tepki ile karşılandı.

Türkiye Zan Altında: Süryaniler Tehdit Ediliyordu

Asuri Federasyonu başkanı Rachel Hadoda Deniz’in azınlıklar ve soykırım üzerine çok değerli çalışmaları bulunduğunu hatırlatarak “bir ışık canice bir biçimde söndürüldü” açıklamasını yaptı.

Asuri-Süryani-Keldani derneği sorumlularından Özcan Kaldoyo; Deniz’in politik düşünce ve çalışmalarından ötürü öldürüldüğü görüşünde. Soykırım konusunda çalışmalar yapanlara yönelik tehditler olduğunu belirten Kaldoyo şunları söyledi: “Bu yılın Ekim ayında İsveç’e gelen bazı Türk yetkililer, Asuri federasyonu yöneticilerine ‘eğer soykırım ile ilgili faaliyetleri durdurmazsanız halkınız bundan zarar görecek’ demişti. Bunu biz açık bir tehdit olarak algılamıştık…”

Deniz’in meslektaşları da cinayetin politik amaçla işlendiği düşüncesindeler.

Soruşturma İsveç Güvenlik Polisi ‘SEPO’ Tarafından Yürütülüyor

Cinayetin politik amaçlarla gerçekleşmiş olabileceği düşünüldüğünden İsveç güvenlik polisi, Sepo tarafından sürdürülüyor. 20 polis cinayetin aydınlatılması için görevlendirildi.