Türkiye’de genç Ermeni olmak | “Ermeniliğimle, Hrant Dink öldürülünce tanıştım”

[ A+ ] /[ A- ]

Ermenilerin nüfusunun bugün 50.000 ila 60.000 dolayında olduğu düşünülüyor. Gazeteci Hrant Dink’in 2007’de öldürülmesi, Sevag Şahin Balıkçı ve Maritsa Küçük cinayeti gibi olaylar özellikle genç Ermenilerin kimlik inşası sürecinde etkili.

Avukat Arno Kalaycı “Ermeniliğimle Hrant Dink’in öldürülmesiyle tanıştım” diyerek, o dönemde kendilerine yönelen şiddetin “geçmişi keşfetme ihtiyacı” doğurduğunu belirtiyor. Benzer şekilde Sayat Pulatyan da bu cinayetle birlikte Ermeni toplumunun “O güne kadar yaşadıkları kabukta güvende olmadığını anladığını” vurguluyor.

Gazeteci Pakrat Estukyan, Hrant Dink cinayetinde saldırıyı organize edenlerin sağlıklı bir şekilde yargılanamadığını ifade ediyor ancak sonrasında yükselen toplumsal tepkinin önemine dikkat çekiyor. Estukyan “Ermenilerin Türkiye ve Ermenistan’da barışmaları gerekiyor. Başka hiçbir platformda değil; ne Birleşmiş Milletler’de ne Avrupa Parlamentosu’nda ne Kremlin’de ne herhangi bir yerde, bizim mekanımız da burası olmalı konuşanlar da bizler olmalıyız” diyor.

Hrant Dink Vakfı’ndan Nayat Karaköse ise eğitim müfredatı ve medyada ayrımcı söylemlerin devam ettiğine dikkat çekiyor ve bunun giderilebilmesi için bir araya gelmenin ve farklı platformlarda buluşmanın önemini vurguluyor.

+90, Ermenilerle, Türkiye’de Ermeni olma deneyimini konuştu.