Vartinis katliamı sanığı halen “firari”

[ A+ ] /[ A- ]

Vartinis davasında mahkeme, zamanaşımı riski olan davada, hakkında yakalama kararı olan sanığın yakalanmasının beklenmesine hükmetti.

Vartinis katliamıyla ilgili davada zamanaşımı riskine rağmen ilerleme kaydedilmedi.

Yeniden görülen davanın bugün Kırıkkale 1. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmasında, şikayetçi beyanlarının ardından yeni duruşma tarihi verildi.

Bir sonraki duruşma 9 Aralık 2021’de görülecek.

Muş Barosu Başkanı, mağdur avukatı Kadir Karaçelik bianet’e yaptığı açıklamada zamanaşımı riskinden bahsetmişti:

“Dosyanın, 3 Ekim 2023’e kadar kesin karara bağlanmazsa zamanaşımı nedeniyle düşmesi tehlikesi var. Ancak tutuklama kararının infaz edilmesinin ardından dava sürecinin hızlanmasını, birkaç duruşmada karar verilmesini bekliyoruz. Dosya Yargıtay’a gittiğinde de zaten daha önceden hukuki açıdan incelenmiş bir dosya olduğundan hızlı şekilde hüküm verebilir.”

28 yıl sonra yakalama kararı çıktı

TIKLAYIN – Yargıtay Savcılığı: Dokuz Kişinin Yakıldığı “Vartinis” Etkili Soruşturulsun

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı etkili bir soruşturma ve kovuşturma yapılmadığını belirterek beraat kararını bozmuş ve yargılanmanın yenilenmesi gerektiğini ifade etmişti.

Vartinis’te Dokuz Kişiyi Yakmakla Yargılanan Devlet Görevlilerine Beraat

Muş, Vartinis’te 3 Ekim 1993’te aynı aileden yedisi çocuk dokuz kişinin evlerinde yakılarak öldürülmesiyle ilgili davada Yargıtay 1. Ceza Dairesi de katliamının sorumlusunun dönemin Hasköy İlçe Jandarma Komutanı Yüzbaşı Bülent Karaoğlu olduğunu tespit etti.

Yargıtay, mahkemenin Karaoğlu hakkında verdiği beraat kararını “köyün yakılması emrini Yüzbaşı Karaoğlu vermiştir” diyerek bozdu.

Bu kararın ardından davanın görülmesine, 21 Eylül’de Kırıkkale 1. Ağır Ceza Mahkemesinde başlandı ve Karaoğlu hakkında yakalama kararı çıkarıldı ancak karar halen infaz edilmedi.

Sanığın avukatı bile duruşmada yok

MA’nın haberine göre bugünkü duruşmaya, katledilenlerin ailenin yakınları Aysel Öğüt, Abdullah Öğüt, Nurullah Öğüt, Murat Öğüt ve avukatları Fuat Özgür katıldı.

Sanık Karaoğlu halen firariyken, avukatı da mazeret göstererek duruşmaya katılmadı.

Abdullah Öğüt ve Murat Öğüt beyanında sanığın bir an evvel tutuklanmasını talep etti.

“Vartinis Yakıldığından Beri, 23 Yıldır Bu Günü Bekliyordum”

Aysel Öğüt de sanığın bir an önce cezalandırılmasını talep ederek, “Kaç aydır tutuklanmıyor. Niye tutuklanmıyor? Yargıtay kararını verdi, siz kararınızı verdiniz neden tutuklanmıyor? Bir an önce tutuklanmasını istiyorum” dedi.

“Katil olduğunu ispatlamak 28 yılımızı aldı”

Nurullah Öğüt de sanığın bir an önce yakalanması gerektiğini vurgulayarak, “Sanığın katil olduğunu ispatlamak 28 yılımızı aldı. Sanığa verilecek ceza neyse verilip mahkemenin sonlandırılmasını talep ediyorum. Mal varlığına el konulmasını istiyorum. Yalnız bırakılan Öğüt ailesi olarak devlet bize yardımcı olmadı, bu salonun yarısında polis vardı. Bize terörist gözüyle baktılar. 28 yıl ezildik, üzüntümüze üzüntü kattılar. Sanığın cezasının kesilmesini ve davanın sonlandırılmasını talep ediyorum” diye konuştu.

“Yargılama sanığın istediği gibi yürütülüyor”

Avukat Fuat Özgür 28 yıldır bu davanın çok etkisiz bir şekilde sürdürüldüğünü belirterek beyanında cezasızlığa dikkat çekti:

“Bütün yargılama süreci sanığın istediği şekilde yürütülüyor. Yargıtay bozma ilanından sonra mahkemeniz 6 ay sonraya duruşma verdi. Dosyada zamanaşımı ortadayken bu süreci uzatmak müvekkillerimin mağduriyetine mağduriyet katıyor.”

“Sanığın Interpol aracılığıyla etkin bir şekilde aranmasını bu yönüyle EGM’ye istihbarat başkanlığına müzekkere yazılmasını talep ediyoruz. Dokuz kişinin öldürülmesi olayına karışan biri için dosyanın zaman aşımına bırakılarak düşürülmesi bir hukuk devleti için ayıp olacaktır.”

Mahkeme başkanı, sanık Bülent Karaoğlu’nun hala yakalanmadığını ve yakalama kararının devam ettiğini belirterek davanın 9 Aralık’ta devam etmesine hükmetti.

Kaynak: Bianet