Videokonferans: 1915 VE BUGÜN

[ A+ ] /[ A- ]

1915’i ve BUGÜN’ü Konuşuyoruz

Videokonferans toplantısına siz de Nor Zartonk’un Facebook sayfasından katılabilirsiniz. Etkinlik dilleri Türkçe ve Ermenice’dir.

22-23-24 Nisan 2020

Canlı yayını izlemek için
www.facebook.com/NorZartonk/live

Moderatör: Sayat Tekir

Nor Zartonk ve Nor Radyo’nun kurucularından, sosyolog ve serbest gazeteci. Türkiye-Ermenistan sınırı üzerine çalışmaktadır.

 

 

22 NiSAN 2020 ÇARŞAMBA
TÜRKİYE SAATİ İLE (GMT+3)

18.00 Arno Kalaycı (Türkçe)

Nor Zartonk’lu Avukat. İstanbul Bilgi Üniversitesi İnsan Hakları Yüksek Lisans Programı’nda eğitimine devam etmektedir. Lozan Antlaşması azınlık hakları rejimi üzerine çalışmıştır.

19.00 Hrag Papazian (Ermenice)

Ermenistan Amerikan Üniversitesi’nde ders veren sosyal antropolog. Türkiye’deki farklı Ermeni kimlikleri üzerine çalışmaktadır.

21.00 Manuk Avedikyan (Ermenice)

Ermenistan Amerikan Üniversitesi’nden Siyaset Bilimi üzerine yüksek lisansı derecesi aldı. USC Shoah Vakfı’nda son 5 yıldır Soykırımdan kurtulanların röportajları üzerine çalışma yapmaktadır.

22.00 Adrian Lomlomdjian (Ermenice)

Arjantin Ermeni Kültür Derneği başkanı ve Ermenilerin Sesi programını hazırlayıcısı, radyocu. Arjantin Komünist Partisi üyesi.

 

23 NiSAN 2020 PERŞEMBE
TÜRKİYE SAATİ İLE (GMT+3)

18.00 Uğur Ümit Üngör (Türkçe)

Amsterdam Üniversitesi Tarih Bölümü Soykırım Enstitüsü’nde profesör, kitlesel şiddet üzerine uzman. Osmanlı İmparatorluğu’ndan ulus devletlere geçiş sürecindeki çatışmalar ve şiddet üzerine çalışmaktadır.

19.00 Ayşenur Korkmaz (Ermenice)

Amsterdam Üniversitesi Tarih Bölümü’nde doktora öğrencisi. Başlıca çalışma alanları, geç Osmanlı İmparatorluğu’nun Ermenileri, Sovyet Ermenistan ve bunların yanı sıra vatan, kutsallık ve maddecilik gibi antropolojik kavramlarıdır.

21.00 Tayfun Balçık (Türkçe)

Leiden Üniversitesi mezunu tarihçi. Master tezini Ermeni Soykırımı üzerine yazdı. The Hague Peace Projects’te Hollandalı-Ermeni-Türk-Kürt çalışma grubunun koordinatörü ve yazar.

22.00 Murad Mıhçı (Türkçe)

Nor Zartonk’lu yazar. HDP eski MYK üyesi, Halklar ve İnançlar komitesi temsilcisi, politikacı.

 

24 NİSAN 2020 CUMA
TÜRKİYE SAATİ İLE (GMT+3)

18.00 Ragıp Zarakolu (Türkçe)

İnsan hakları aktivisti ve gazeteci. Politika, ekonomi, felsefe ve insan hakları ile ilgili yayınladıkları kitaplar ile tanınan Belge Uluslararası Yayıncılık eş kurucusu.

19.00 Ani Balıkçı (Türkçe)

Emekli anaokulu öğretmeni. 24 Nisan 2011’de zorunlu askerlik yaparken öldürülen Sevag Balıkçı’nın annesi.

21.00 Ara Sarafian (Ermenice)

Geç Osmanlı ve modern Ermeni tarihinde uzmanlaşmış bir tarihçidir. Londra’daki Gomidas Enstitüsü’nün kurucu üyelerindendir.

22.00 Lerna Ekmekçioğlu (Türkçe)

Massacussets Institute of Technology’de Tarih ve Kadın Çalışmaları bölümünde öğretim görevlisi. Orta Doğu ve Kuzey Afrika’da kültürel çoğulculuk, kadın çalışmaları, savaş, küresel devrimler üzerine çalışmaktadır.

23.00 Melissa Bilal (Türkçe)

Kaliforniya Üniversitesi Etnomüzikoloji Bölümü’nde ders vermekte ve Yakın Doğu Çalışmaları Merkezi’nde çalışmalarını sürdürmektedir. Ermeni çalışmaları, müzik, sözlü tarih, toplumsal cinsiyet ve Ortadoğu alanlarında çalışmaktadır.

Canlı yayını izlemek için
www.facebook.com/NorZartonk/live

Nor Zartonk / Նոր Զարթօնք