YA GERÇEK DEMOKRASİ YA HİÇ! “DÜNYA HEPİMİZE YETER”:

[ A+ ] /[ A- ]

6-7 Eylül’ün tarihsel ve politik açılımları, günümüzde azınlıklar ve demokrasi sorunu

Sosyalist Demokrasi Partisi’nin “Ya Gerçek Demokrasi Ya Hiç!” başlıklı kampanyası çerçevesinde Adalı Kültür Merkezi, organize ettiği bir panelle 6-7 Eylül olaylarını ele alıyor. 6 Eylül 2008 günü saat 15:00’te Taksim TMOBB Makine Mühendisleri Odası’nda düzenlenecek etkinlik çerçevesinde hem 6-7 Eylül’ün tarihsel ve politik açılımları, hem de bugün azınlıklar ve demokrasi sorunları tartışılacak.

Dilay İnkaya moderatörlüğünde düzenlenen panelin katılımcıları ise şöyle: yazar Mıgırdiç Margosyan, Sarkis Çerkezyan, Apoyevmatini gazetesi genel yayın yönetmeni Mihail Vasiliadis, Kayuş Çalıkman Gavrilof, Av. Eren Keskin ve Ragıp Zarakolu.
6 -7 Eylül olaylarının, daha sonra sıkça adını duyacağımız kontrgerillanı n kitlesel bir provakasyon eylemi olarak şekillendiği bugün biliniyor. Azınlıklara yaşatılan tüm acıların resmi ideolojinin ve aşırı Türk milliyetçiliğinin bir sonucu olduğu artık şüphe götürmüyor. Bu hala sürdürülen bir asimilasyon politikasıdır. Hrant Dink katliamı da, Trabzon’da öldürülen papaz Santorini de, Malatya’da boğazları kesilen Hristiyanlar da bu politikanın bedelini ödemişlerdir. Bugün hala demokrasiden umudunu kesmemiş az sayıda azınlık ise bu topraklarda inatla yaşamaya devam etmekteler. Aynı topraklarda yaşayan tüm ezilen halklar aynı kaderi paylaşmakta.
Ve tüm ezilen halkların bugün “gerçek demokrasi”ye ihtiyacı var. 6-7 Eylül’ün müsebbibi, bugün hala işbaşında olan ve Susurluk, Şemdinli, Ergenekon örneklerinde olduğu gibi halkların başına çorap örmeye devam eden gizli savaş örgütlerinin dağıtılması gerektiğini düşünüyoruz. Tüm açıklığıyla ortaya çıkmış olan 6-7 Eylül olaylarıyla ve öncesinde, sonrasında azınlıklara yaşatılanlarla yüzleşmenin vaktidir. Ve özür dilemenin vaktidir diyerek Türkiye’de etnik ve kültürel çeşitliliğe bilinçli olarak zarar verilen ve çok sayıda Rum, Ermeni ve Yahudi vatandaşın ülke dışına kitlesel göçüne sebep olan tarihlerden 6-7 Eylül’ü konuşmak üzere sizleri Sarkis Çerkezyan’ın kitabından esinlenerek “Dünya Hepimize Yeter” olarak adlandırdığımız panelimize bekliyoruz.

ADALI KÜLTÜR MERKEZİ
Yer: TMOBB Makine Mühendisleri Odası (Katip Mustafa Çelebi Mah. İpek Sk. No:13
Beyoğlu – İSTANBUL)
Tarih: 6 Eylül 2008
Saat: 15:00