Azerbaycan Ermenistan’da bir Rus helikopteri düşürdü

[ A+ ] /[ A- ]

Gazete Duvar

Ermenistan ile Azerbaycan arasında Karabağ’da çatışmalar sürerken Nahcivan Özerk Cumhuriyeti sınırı yakınlarında bir Rus helikopterinin füzeyle vurularak düşürüldüğü açıklandı.

Rusya Savunma Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, Ermenistan’da Yerash yerleşim yerinin yakınlarında Rus yapım bir Mi-24 helikopterinin düştüğü, hava aracının karadan MANPADS tipi taşınabilir hava savunma sistemi ile vurulduğu belirtildi.

Açıklamada, “9 Kasım tarihinde Moskova saatiyle yaklaşık 17.30’da (TSİ ile aynı) Nahcivan Özerk Cumhuriyeti (Azerbaycan Cumhuriyeti) sınırının yakınındaki Ermeni yerleşimi Yerash’ın hava sahasında, 102. Rus askeri üssünün konvoyuna Ermenistan Cumhuriyeti topraklarından geçerken refakat eden Rus Mi-24 helikopteri karadan MANPADS tipi taşınabilir hava savunma sisteminden ateşe tutuldu. Füzenin isabet etmesi sonucunda helikopter kontrolü kaybetti ve Ermenistan topraklarında dağlık araziye düştü” ifadelerine yer verildi.

İki Ölü, Bir Ağır Yaralı

Açıklamada mürettebattan 2 kişinin öldüğü ve bir kişinin de ağır yaralı olarak üsse tahliye edildiği ifade edildi. Ayrıca, 102. Rus askeri üssü komutanlığının, helikoptere ateş edenlerin kimliğini tespit etmek için soruşturma yürüttüğü duyuruldu.

Azerbaycan:Yanlışlıkla Düşürdük

Helikopteri Azerbaycan güçlerinin düşürdüğü açıklandı. Azerbaycan, Rus helikopterinin kendileri tarafından karanlıkta ve alçak uçuş yapması nedeniyle yanlışlıkla düşürüldüğünü açıkladı.

Azerbaycan Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, Azerbaycan Savunma Bakanlığının, Rusya Savunma Bakanlığı’ndan, bugün yerel saatle 18.30’da Nahçıvan yakınlarındaki Ermenistan-Azerbaycan sınırında Rusya’ya ait Mi-24 helikopterin vurulduğunu öğrendiği bildirildi. Açıklamada, helikopterin Dağlık Karabağ’da çatışmalar sürerken sınıra yakın bölgede, günün karanlık vaktinde, alçak irtifada ve hava savunma sisteminin radar gözleminin dışında uçtuğu vurgulandı.

Daha önce o bölgede Rus helikopterlerinin uçuşlarının gözlemlenmediği belirtilen açıklamada Ermenistan’ın olası provokasyonlarını göz önünde bulunduran görevdeki askeri birliğin ateş açma yönünde karar aldığı kaydedildi.

Açıklamada, “Azerbaycan, yanlışlıkla yapılan ve Rusya’ya yönelik olmayan bu trajik olay için Rusya’dan özür diliyor. Azerbaycan tarafı, hayatını kaybeden mürettebatın ailelerine en derin taziye dileklerini iletiyor, yaralılara acil şifalar diliyor” ifadeleri yer aldı.

Bakanlık, Azerbaycan’ın tazminat ödemeye hazır olduğunu da duyurdu.