ABDEM 19 Ocak Açıklaması

[ A+ ] /[ A- ]

BASIN VE KANUOYUNA

24 Nisan 1915’de üç yüzü aşkın Ermeni aydın evlerinden alınarak bir ölüm yolculuğuna çıkarılmışlardı. Bu Ermeni Halkını topyekün imha etme politikasının en önemli ayaklarından birisi olmuştu. 8 yıl önce bugün Ermeni Halkının yiğit evladı Hrant Dink aynı 1915’de olduğu gibi kalleşçe katledildi.

8 yıl önce istihbaratından hükümetine, polis teşkilatından silahlı kuvvetlerine, medyasından yargısına, gizli-aleni devletin tüm organları tıpkı 100 yıl önce olduğu gibi bir milli mutabakat çerçevesinde birleşti. 8 yıl boyunca gerçek katilleri gizleyen, sorumluları mükafatlandıran AKP iktidarı bugün Hrant Dink davasını kirli iktidar hesaplaşmalarında araçsallaştırma peşinde. Bu dava halkların vicdanında çoktan sonuçlanmıştır. Bizler Hrant’ı nasıl bir işbirliği içinde katlettiğinizi çok iyi biliyoruz! Sizin adalet oyununuza tarihin hiçbir döneminde seyirci kalmadık, kalmayacağız!

Hrant inkar ve suskunluk duvarına en kuvvetli darbeyi vurduğu için bir milli mutabakat cinayetiyle aramızdan alındı. Onun isyanı sadece Ermeni Halkının bir çığlığı değildi. O tüm ezilen halkların ve inançların acılarını sırtlamış, kadınlarla, işçilerle emekçilerle hemdert olmuştu. 1915’den güç alan sözü, Dersim’den, Maraş’tan, Sivas’tan yankılandı, yankılandıkça büyüdü. Bu sesi boğmak isteyenlere inat onun sesi hala Roboski’den, Şengal’den, Soma’dan, Ermenek’ten yankılanıyor!

Bizler Ermeni ve Asuri Süryani Soykırımının 100. Yılında Hrant’ın boğulmak istenen sesine direnişimizle, isyanımızla ses katacağız!
Bizler yüz yıl öncesinin Ermenileri, Rumları, Asuri Süryanileri ve Pontusları, bugünün Kobani Kürtleri, Şengal Ezidileri, Ninova Asuri Süryanileriyiz! Bizler her yıl yüzlercesi kadın cinayetlerinden katledilen kadınlarız! Bizler madenlerde, inşaatlarda iş cinayetlerinde katletedilen işçileriz! Bizler Paramaz Kızılbaşlarız! Rojava Devriminin ateşiyle, Gezi Direnişinin ruhuyla tüm katlettiklerinizin hesabını soracağız! Eşitsizlikler üreten katliamcı sömürü düzeninizi yıkacağız!

Ey işçi katilleri, alın teri hırsızları, halk düşmanları, soykırımcılar, inkarcılar, bir bebekten katil yaratanlar! Buradayız! Unutmadık affetmeyeceğiz!

Hepimiz Hrant’ız, Hepimiz Ermeni’yiz!
Katil Devlet Hesap Verecek!

Avrupa Barış ve Demokrasi Meclisi