AKP adayı Sıvacıoğlu Feriköy’de vakıf başkanlarıyla buluştu

[ A+ ] /[ A- ]

İşhan Erdinç
Agos Gazetesi

3 Mayıs Çarşamba günü Feriköy Kilisesi Nazar Şirinoğlu Salonu’nda yapılan etkinliğe AKP Şişli İlçe Başkanı Gökhan Yüksel, parti üyeleri; Başepiskopos Aram Ateşyan, Yedikule Surp Pırgiç Hastanesi Vakfı ve ERVAB Başkanı Bedros Şirinoğlu, Türk Yahudi Toplumu Eş Başkanı İshak İbrahimzadeh, Yeniköy Panayia Rum Ortodoks Kilisesi Vakfı Başkanı Laki Vingas, RUMVADER Başkanı Yorgo Papalyaris, İstanbul Süryani Kadim Vakfı Başkan Yardımcısı Kenan Gürdal, kilise vakıf başkanları ve yöneticileri katıldı.

Anet Mehteryan’ın sunuculuk görevini üstlendiği etkinlikte açılış konuşmasını Feriköy Surp Vartanants Kilisesi Vakfı Başkanı Manuk Öğer yaptı. Konuklara katılımları için teşekkür eden Öğer, “Bizler hep birlikte güzeliz. Burada sizlerin katılımıyla Sevan Sıvacıoğlu’nun yanında olmanız kıymetli. Kendisi bize ve farklı cemaat gruplarına da önderlik edecek’ dedi.

Feriköy Kilisesi din görevlisi Peder Şirvan Mürzyan, Sıvacıoğlu’nu Ankara’ya yollamak için bir araya geldiklerini söyledi ve deprem bölgesinde incelemelerde bulunan Türkiye Ermenileri Patriği Sahak Maşalyan’ın selamını iletti.

Milletvekili adayı Sıvacıoğlu’nun Ermeni toplumu içinde çeşitli görevlerde yer aldığını hatırlatan Peder Mürzyan, “Yolumuz Patrik seçimlerinde kesişti. Vakıf seçimleri ve tüzüğü için yapılan çalışmalarda Doktor Sevan Sıvacıoğlu’nun sadece Ermeni cemaati için değil, kardeş cemaatlerimiz, Süryani, Rum, Katolik cemaatleri için de nasıl bir köprü olduğuna şahitlik ettik. Bugün ise kendisini milletvekili adayı olarak kucaklıyoruz. Onun pozitifliği, onun çalışkanlığı bizi Ankara’da temsil edecek bir düzeye getirdi” dedi.

AKP Şişli İlçe Başkanı Gökhan Yüksel, Sıvacıoğlu’nun aday olmasının Şişli’yi mutlu ettiğini söyledi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Ermeni cemaatinden desteğini esirgemediğini söyleyen Yüksel, “Rahmetli Markar Esayan’ı da anıyorum. Kendisiyle uzun yıllar çalıştık. Allah nasip ederse Doktor Sevan Sıvacıoğlu’yla da beraber çalışacağız. Cemaate verdiği kıymeti kelimelerle anlatmakla yetmez. Hükümetimizin vakıflar ve gayrimenkuller konusunda yaptıklarını biliyoruz” diye konuştu

Milletvekili adayı Sevan Sıvacıoğlu, konuşmasında Feriköy Merametçiyan Okulu’nda eğitim hayatına başladığını belirtti ve kilise vakıf yönetimine teşekkür etti.

Hayatı hakkında bilgiler veren Sıvacıoğlu, sosyal ve kültürel faaliyetlerde görevler almasının toplum içinde tanınırlığını arttırdığını söyledi.

Vakıf seçimleri sürecindeki çalışmalarını anlatan Sıvacıoğlu seçim sürecinde yaşanan tıkanıklık esnasında ilk aranan kişinin kendisi olduğunu, ‘Bizi en iyi temsil eden sensin’ yönünde övgüler aldığını ifade etti.

Toplum için her zaman sorumluluk almaya hazır olduğunu söyleyen Sıvacıoğlu, “Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın takdirleriyle AK Parti 2. Bölge 9. Sıra milletvekili adaylığım bulunmaktadır. Adaylıkla birlikte azınlıkları, cemaatlerimizi mecliste temsil etme sorumluluğu verilmiştir. Bu benim için büyük bir gurur ve onurdur. Doktor olmuş, insanların sağlığı için hizmet etmiş, cemaatine hizmet etmiş kişiyim. Beni meclise azınlık cemaatlerimizin ve mensubu olduğum Türkiye Ermeni cemaatinin rekor oyla göndereceklerine eminim. Bu konuda sizlere güveniyorum. Meclis yolculuğumda cemaatimin beni desteksiz ve ilgisiz bırakmayacağından eminim. Elbette ki meclisimizde cemaatlerimizin tüm sorunlarının, isteklerinin takipçisi olacağım.”

Sıvacıoğlu şöyle devam etti:

“Okullarımızın maddi sorunları, öğretmen ve yardımcı personel problemlerimiz, eğitime destek projelerimiz, bina güçlendirme ve dönüşümleri, kiliselerimizin, sinagoglarımızın, din adamlarımızın ihtiyaçları gibi konular çalışma alanlarımız olacaktır. Ben şu an azınlık temsilcisiyim. Zaman destek olma vaktidir. Sayın Cumhurbaşkanımıza ve Türkiye yüzyılına desteğimizi işte tam bu vefa anlamında göstermeliyiz” dedi.

Kapanış konuşmasını yapan Başepiskopos Ateşyan, AKP hükümetinin azınlık toplumlarının birçok sorununu çözdüğünü söyledi. Ateşyan şöyle devam etti:

“Sayın Cumhurbaşkanımız cemaatimizin değerli üyesi Dr. Sevan Sıvacıoğlu’nu milletvekilliğine, azınlıkların elçisi olarak kabul etti. Biz bugün toplanmışız, sevgili dostumuzu, kardeşimizi bu cemaatimizin sevgili üyesi Dr. Sevan Sıvacıoğlu’nu makamına inşallah yolculamak için. Bunun da gerçekleşeceğine inanıyorum.”

Sıvacıoğlu’nun kendisine ‘Ben milletvekilliğiyle yetinmem, bakan da olacağım’ dediğini belirten Başepiskopos Ateşyan, “İnşallah o günleri de görürüz. Azınlık kelimesi tarihten silinir” dedi.

Toplantının sonunda Feriköy Vakfı Başkanı Öğer tarafından Sıvacıoğlu’una hediye takdim edildi.