Aris Nalcı ve Artı TV’nin İfade Özgürlüğünü Savunuyoruz!

[ A+ ] /[ A- ]

Basına ve kamuoyuna,

Artı TV’de Aris Nalcı’nın hazırlayıp sunduğu Ermeni toplumunun gündemini ele alan Gamurç/Köprü programı 30 Ocak 2022 tarihinde yayınlanacak yayınında darbe mahkemelerinde yargılanıp 1983’de idam edilen ve naaşı ailesine hala teslim edilmemiş olan Levon Ekmekçiyan’ın yargılanma ve idam edilme sürecinin Türkiye Ermeni toplumu üzerindeki etkilerini ele alacaktı.

Bu haftaki konunun duyurulması ile birlikte Aris Nalcı, Artı TV ve çalışanlarına yoğun bir şekilde tehdit mesajları yollandı. Artı TV emekçilerinin can güvenliğini korumak maksadıyla editöryal ekip programı yayınlamama kararı aldı. Basın ve ifade özgürlüğüne yönelik her geçen gün artan saldırılardan biz Türkiyeli Ermenilerin payına da bugün bu tehditler düşmüştü.

2011 yılından beri devam eden Gamurç/Köprü programı şiddet ve tehdit yoluyla sansürlenmiş, yakın geçmişi konuşmak isteyen bir Ermeni gazeteci daha susturulmaya çalışılmış, barış içinde yaşama arzusuyla halklar arasında kurulmaya çalışılan köprüye engel konulup ifade özgürlüğüne yine bir darbe vurulmuştur. Üstelik Ermenistan’la yakınlaşma girişimleri daha yeni başlamışken gerçekleştirilen bu saldırı ayrıca düşündürücüdür.

Bizler, herkesin susturulduğu, insanların fikirleri nedeniyle yargılandığı, hapse atıldığı, tehdit edildiği, fiziksel ve psikolojik işkenceye uğradığı bir düzeni kabul etmiyoruz. Özgür, eşit ve barış içinde yaşayacağımız bir ülke kuracağımızı bir kez daha haykırıyoruz!

Aris Nalcı ve Artı TV çalışanları yalnız değildir.

Nor Zartonk / Նոր Զարթօնք