Arjantin Ermeni Kültür Derneği’nden Tutuklamalara Dair Açıklama

[ A+ ] /[ A- ]

uca

Nor Zartonk’un kardeş örgütü Arjantin Ermeni Kültür Derneği, HDP’li milletvekillerinin tutuklanması ve Türkiye’nin giderek totaliterleşmesi üzerine Buenos Aires’te bir açıklama yayımladı. Açıklamada Erdoğan politikaları kınanırken, tutsakların serbest bırakılması çağrısında bulunuldu.

Faşist Erdoğan operasyonunu kabul etmiyoruz!

Erdoğan hükümetinin muhaliflere ve başta sol bir yapılanma olan HDP’ye karşı yürüttüğü sistematik zulüm, geçtiğimiz hafta Türkiye’nin en saygın gazetelerinden biri olan Cumhuriyet gazetesinden gazetecilerin ve 59 vekile sahip parlamentonun üçüncü büyük partisi HDP’nin aralarında eş genel başkanlar Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ’ın da bulunduğu 12 vekilinin tutuklanmasıyla en üst düzeye çıktı.

İŞİD-DAİŞ’li teröristlerle işbirliğiyle suçlanan -ki bu iddiayi kanıtlayacak yönde deliller bulunuyor- ve ara sıra kamuoyu nezdinde kesintiye uğrasa da ABD, Avrupa Birliği ve İsrail’in bölgede stratejik işbiliği içerisinde bulunduğu Erdoğan; Kürtlerin, sol çevrelerin ve ülkenin ilericilerinin artan taleplerine ve barışçıl tarzlarına siyasi ve askeri şiddetle karşılık vermektedir.

Geçtiğimiz hafta cuma günü HDP milletvekili Garo Paylan “Bugün 24 Nisan 1915’tir” dedi. Türkiye halklarının tümünü kesen bu güncel durumunun, Osmanlı İmparatorluğu’nun ulusal azınlıkları ve devrimcilerinin 20. yüzyılın ilk on yılları boyunca başına gelenlerle benzerliğine işaret etti.

Ermeni Kültür Derneği (UCA) olarak faşist Erdoğan’ın başını çektiği Türk hükümetince gerçekleştirilen bu operasyonları öfkeyle kınadığımızı belirtiyoruz. HDP’li liderlerin ve milletvekillerinin, taban örgütlerindeki miaktivistlerin, gazetecilerin ve tüm siyasi tutsakların acilen serbest bırakılmasını talep ediyoruz.

Ulusal, kültürel, dini kimlilere saygılı, halkların barışcıl bir biçimde bir arada yaşamasını esas alan ve demokratik konfederalizme ve sosyalizme dayalı yeni bir toplumun inşası; geçmişin acılarının onarılması ve bölgede yaşayan tüm halklar için daha iyi bir geleceğin kurulması için tek çıkış yoludur.

Buenos Aires, 7 Kasım 2016,
Ermeni Kültür Derneği (UCA) Merkez Komisyonu

 

Açıklamanın İspanyolca Metni:

Declaración pública de la Unión Cultural Armenia

Repudiamos el accionar del fascista Erdogán

La sistemática persecución ejercida por el gobierno de Erdogán contra sus opositores, y principalmente contra la estructura del izquierdista Partido Democrático de los Pueblos (HDP), alcanzó la semana pasada uno de sus picos represivos con el arresto de nueve periodistas del diario Cumhuriyet, uno de los más prestigiosos en el país, y de 12 diputados del Partido Democrático de los Pueblos -tercer mayor grupo del Parlamento con 59 diputados-, entre ellos de sus dos copresidentes, Selahattin Demirtas y Figen Yüksekdag.

Erdogán, acusado de colaborar con los terroristas del ISIS-DAESH -existen pruebas contundentes al respecto- y aliado estratégico en la región de los Estados Unidos, la Unión Europea e Israel -a pesar de algunos cortocircuitos públicos-, responde con la violencia política y militar a las propuestas superadoras y pacíficas presentadas por los kurdos y los sectores de la izquierda y el progresismo del país.

“Hoy es 24 de abril de 1915”, dijo el viernes pasado el diputado del HDP, Garo Paylán, comparando la situación actual por la que atraviesan los sectores populares de Turquía con aquella que vivieron las minorías nacionales y los revolucionarios durante las primeras décadas del siglo XX en el imperio otomano.

Desde la Unión Cultural Armenia manifestamos nuestro enérgico repudio al accionar del gobierno turco encabezado por el fascista Erdogán y exigimos la inmediata liberación de los líderes y diputados del Partido Democrático de los Pueblos, de los militantes del campo popular, de los periodistas y de todos los presos políticos.

El respeto a las identidades nacionales, culturales y religiosas, la convivencia pacífica entre los pueblos y la construcción de una nueva sociedad basada en el confederalismo democrático y el socialismo, son la única garantía para la superación de las heridas del pasado y la construcción de un futuro mejor para todos los pueblos que habitan la región.

Buenos Aires, 7 de noviembre de 2016
Comisión Central de la Unión Cultural Armenia