Azerbaycan ile Ermenistan arasında ateşkes yapıldı

[ A+ ] /[ A- ]

Azerbaycan Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı, Ermenistan Cumhuriyeti Başbakanı ve Rusya Federasyonu Başkanı’nın Karabağ konusundaki ortak açıklaması.

1. Dağlık Karabağ ihtilaf bölgesindeki tüm askeri eylemler saat 00.00’dan itibaren duracaktır. (10 Kasım 2020 Moskova saati) Tam bir ateşkes sağlanacaktır.

2. Ermenistan’ın kontolündeki Ağdam ve Gaza bölgesindeki alanlar, 20 Kasım 2020 tarihine kadar Azerbaycan tarafına iade edilecektir.

3. Dağlık Karabağ’daki temas hattı boyunca ve Laçin Koridoru boyunca, Rusya Federasyonu barışı koruma birliği 1960 hafif silahlı asker, 90 zırhlı araç, 380 adet otomotiv ve özel teçhizat konuşlandırılacak.

4. Rusya Federasyonu barışı koruma birliği, Ermenistan silahlı kuvvetlerinin çekilmesine paralel olarak konuşlandırılacak. Rusya Federasyonu barış gücünün 5 yıl süreyle bölgede kalacak. Anlaşma 5 yılda bir otomatik uzatılacak – itiraz 5. yılının dolmasına 6 ay kala yapılabilecek.

5. Anlaşmanın taraflarca uygulanmasını kontrol etmenin etkinliğini artırmak için bir ateşkes izleme merkezi kurulacak.

6. Ermenistan 15 Kasım 2020’ye kadar Azerbaycan Cumhuriyeti Kelbacer bölgesini iade edecek. Ermenistan, 1 Aralık 2020’ye kadar Laçin bölgesini iade edecek. Ermenistan Laçin koridorunu 5 km derinliğinde koruyacak. Ermenistan-Karabağ köprüsü korunacak. Tarafların kararı ile önümüzdeki 3 sene içinde, Stepanakert-Ermenistan arasındaki yeni köprü yolunun inşası planı ve çalışmalarına karar verilecek. Rus Barış gücü bu yeni hattı koruyacak. (Yapılana kadar 5. maddede sözü geçen koridoru koruyacak) Azerbaycan bu yeni yapılacak Ermenistan-Karabağ geçiş yolunun Ermeniler tarafından kullanılmasının garantörü olacak. (Yolu kapatma girişiminde bulunmayacak)

7. Dağlık Karabağ yerinden edilen herkes (Ermeniler ve Azeriler) bölgeye, Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği’nin kontrolü altında dönebilecekler.

8. Savaş esirleri, diğer tutuklular ve cesetlerin değişimi gerçekleşecek.

9. Bölgedeki tüm ekonomi ulaşım bağlantıları açılacak. Ermenistan Cumhuriyeti vatandaşların, araçların ve yüklerin her iki yönde engelsiz hareketini organize etmek için Azerbaycan’nın batı bölgeleri ile Nahçıvan Özerk Cumhuriyeti arasında ulaşım bağlantıları sağlanacak (bunu anlamadım) Rusya Federal Güvenlik Servisi yetkilileri, ulaşım iletişimini kontrol edecekler.

Tercüme (gayrı-resmi): Aline Ozinian