Şuşi için farklı açıklamalar

[ A+ ] /[ A- ]

Agos Gazetesi

Ermenistan Savunma Bakanlığı bu sabah yaptığı açıklamada Şuşi çevresinde çatışmaların sürdüğünü yineledi.

Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev dün yaptığı açıklamada Azerbaycan ordusunun kenti kontrol altına aldığını söylemişti.

Ermenistan’dan akşam saatlerinde yapılan açıklamada Şuşi çevresinde şiddetli çatışmaların sürdüğü tekrarlandı ve iki Azerbaycan askerinin rehin alındığı belirtildi. Ermenistan Başbakanı Paşinyan da Şuşi için çatışmaların sürdüğü yönünde Twitter hesabından paylaşımda bulundu.

Ermenistan ve Karabağ güçleri ayrıca bugün 44 asker kaybı daha açıkladı. Böylece Ermenistan ve Karabağ güçlerinin kaybı 1.221’e ulaştı. Azerbaycan savaşın başından bu yana resmi olarak asker kayıplarını açıklamıyor.

Akşam saatlerinde ise Ermenistan Azerbaycan sınırı yakınlarında bir Rus helikopteri düşürüldü. Rusya Savunma Bakanlığı’nın konuyla ilgili açıklaması şöyle:

“9 Kasım tarihinde Moskova saatiyle yaklaşık 17.30’da Nahcivan Özerk Cumhuriyeti (Azerbaycan Cumhuriyeti) sınırının yakınındaki Ermeni yerleşimi Yerash’ın hava sahasında, 102. Rus askeri üssünün konvoyuna Ermenistan Cumhuriyeti topraklarından geçerken refakat eden Rus Mi-24 helikopteri karadan MANPADS tipi taşınabilir hava savunma sisteminden ateşe tutuldu. Füzenin isabet etmesi sonucunda helikopter kontrolü kaybetti ve Ermenistan topraklarında dağlık araziye düştü” Açıklamada başka bir detaya yer verilmedi.

Euronews sitesine göre Azerbaycan, akşam saatlerinde yaptığı açıklamada Rus askeri helikopterini vurduklarını kabul ederek, tazminat ödemeye hazır olduklarını duyurdu.

Ermenistan’da bugün ayrıca biri parlamentoda bulunan 17 parti Paşinyan’ın istifasını istedi. İstifa talebinde bulunan partilerden sadece ‘Müreffeh Ermenistan’ parlamentoda temsil ediliyor. Parlamentoda temsil edilmeyen Taşnaklar da istifa talebine katıldı. Parlamentoda muhalefette olan Aydınlık Ermenistan partisi ise talebe katılmadı.

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ise Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan ile ile uzlaşma fırsatı görmediğini açıkladı.

Aliyev 6 Kasım’da BBC’ye verdiği demeçte, “Zaman kaybediyorlar. Şu anki Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan ile uzlaşma şansımız yok” dedi.

İlham Aliyev “Karşı taraf uzlaşmak istemezse bir uzlaşma teklif edemem. Ne tür bir uzlaşma sağlamaya hazırlar? Bu arada, bugün bazı bölgeleri geri aldığımız için uzlaşma şansları azalıyor. Bu nedenle zamanları tükeniyor” dedi.

Aliyev bir soru üzerine “Dışarı çıkmazlarsa onları köpek gibi kovalarız” cümlesiyle ilgili olarak da Ermenistan’ın siyasi ve askeri liderliğine atıfta bulunduğunu söyledi.
BBC’nin haberine göre muhabir, Stepanakert’te çalışan bir BBC muhabirinin tanıklığına dayanarak Azerbaycan ordusunun kentteki sivil bölgeleri bombalamasını sordu ancak Aliyev,bu tanıklıktan şüphe ettiğini söyledi ve “Sahte bilgi olabilir” dedi.