Basın Açıklaması: Tehditler ve Bomba İhbarı

[ A+ ] /[ A- ]

Basına ve Kamuoyuna
Hrant Dink suikastiyle 19 Ocakta belirginleşen ve cenaze günündeki ‘Hepimiz Ermeniyiz’ sloganıyla da alevlenen Türkiyede Ermeni Toplumuna yönelik haksız ithamlar ve tehditler özellikle son iki haftada giderek artmaya başladı. Radikal ırkçı gruplardan gelen bu tehditler maalesef Türkiye Ermeni Toplumunu tedirgin etmekte ve içe kapanık bir toplum olmasına sebep olmaktadır.

Geçtiğimiz haftalarda bazı Ermeni okullarına gönderilen tehdit mektuplarından sonra Ortaköydeki Tarkmançadz İlköğretim okuluna yapılan bomba ihbarı ve ihbar neticesinde okulun boşaltılması ülkemizdeki huzur ve güvenlik ortamını zedeleyici bir hadisedir.

Farklılıklara saygı, sevgiyle yakalaşabilen ve empati kurabilen uygar bir toplum olma yolunda ilerlemek için bu gibi eylemlere müsamaha gösterilmemelidir. Öğrencilerin eğitim görme hakkını 1 gün için bile olsa gasbeden ve toplumda korku salan bu gibi ihbarların kaynakları araştırılmalı ve sorumluları cezalandırılmalıdır.

Daha demokrat ve insancıl bir yaşam için ülkemizdeki tüm ayrımcı uygulamalara son verilmeli ve modern bir hukuk devleti anlayışıyla hareket edilmelidir.
Yetkililer ve sağduyulu tüm sivil toplum kuruluşları muhakkak suretle ülkemizde ırkçılığa karşı ortak bir mücadele kampanyası başlatmalıdırlar.

Bizler Nor Zartonk olarak, ülkemizdeki huzur ve barışın gelişmesindeki en büyük engelin nefret ve düşmanlık olduğunu hatırlatarak daha iyi bir ortak gelecek için birlik-beraberlik duygularının en çok bugün vurgulanması gerektiğini ve hepbirlikte Anadolunun çok kültürlü yapısının mirasçısı olduğumuzu vurgulamak isteriz.

Nor Zartonk