Bütün Halklar Kardeştir !

[ A+ ] /[ A- ]

Çok gövdeli bir ağacın ortak meyvesiyim.”
Anadolu’da binlerce yıldır bir arada yaşayan halkların, barış içinde yaşaması ortak özlemimizdir. Ayrı dillerde, ayrı ezgilerde hep aynı özlemi dile getirdik.

Bizler farklılıklarımızla yanyana, kardeşçe, barış içinde, insanca ve onurumuzla yaşamak isteyen “çoğunluğuz.”

Anadolu, halkların kardeşçe yaşadığı bir cennet olabilecekken bizi cehennemde yaşamaya mahkûm etmek istiyorlar. Bunun için önce halkların kardeşliğine, dostluğuna saldırıyorlar. Zenginliğimiz olan farklılıklarımızı kullanarak aramıza kin ve nefret tohumları ekiyorlar. Yakın tarihimizdeki kitle katliamları, faili meçhul cinayetler, infazlar, linç girişimleri toplumsal hafızamızda onarılması güç izler bıraktı. Yanı başımızda da; Bosna’da, Kafkasya’da, Ortadoğu’da halkları birbirine kırdıran emperyalizm, çıkarları gereği halkların kardeşliğine karşıdır.

Kimi zaman halkları yok sayarak, aşağılayarak, kimi zaman farklılıklarımızı kardeş kavgasına dönüştürerek çıkarlarını korumak istiyorlar; ki onların çıkarları biz halkların felaketidir. Bugün bir kez daha yaratılmaya çalışılan savaş ve şiddet ortamına karşı çıkmanın tek yolunun barış ve kardeşlikten geçtiğine inanıyoruz.

Bizler bu ülkede yaftalanarak cehennemi yaşayan, her gün aşağılanan insanlarız:

Örneğin, Çerkes olduğumuz için hain, Kürt olduğumuz için bölücü ilan edildik. Laz olduğumuz için bizimle dalga geçildi, Arap olduğumuz için pis, Türkmen olduğumuz için barbar olduk. Alevi olduğumuz için en pervasız şekilde mum söndüren ilan edildik. Ermeni veya Rum olmak ise küfürden sayıldı. Ve bunlar her gün farklı şekillerde karşımıza çıktı.

Kimimiz bunlara boyun eğdi, kültürünü, tarihini unutmaya çalıştı. Kimimiz kendinden olmayanı aşağılayıp üste çıkmak için çırpındı. Bizler boyun eğdikçe ufaldık, ufaldıkça yok sayıldık. Oysa hepimiz bu toprakların zenginliğiyiz. Yeri gelir kemençe ile coşar, yeri gelir kaval ile hüzünleniriz. Düğünlerde kolkola halay çeker, horon ederiz. Cenazelerde aşımız kaynar, ağıtlarımız yakılır. Evlerde dillerimiz konuşulur. Tüm bu zenginlikleri bizler yaşatıyoruz ama kaderimiz ortak, yok sayılıyoruz.

Biz de varız!

Farklı hakların bir arada iş yapma kültürünü geliştirebilmesi, “birbirini tanımasının”, halkların birbirini tanıması kardeşliğin ve dostluğun ilk adımıdır diyerek, bu toprakları halkların kardeşlik bahçesine dönüştürmek için, halkların ortak mücadelesini geliştirmek istiyoruz.

Bu barışçı çaba, gelecek nesillere farklılıklarından arındırılmış bir ülke yerine, tarihi ve kültürüyle barışık bir ülke bırakmanın sorumluluğuyla atılmış uzun soluklu bir adımdır.

Bu güzel topraklara rengini veren her halkı, bizimle aynı özlemi paylaşan tüm kurumları, aydın ve sanatçıları bu süreçte bizlerle birlikte olmaya çağırıyoruz.

“Ve karanlıklar senaryosunu parçaladığımızda

Bütün şarkılarda kendi dilinde

Şu nakarat dillenir
Bütün Halklar Kardeştir.” (Bekir Kilerci)

Halkların Dostluğu Girişimi
“Kardeşlikten Dostluğa”

ANADOLU KÜLTÜR VE ARAŞTIRMA DERNEĞİ (AKA-DER), ALİ NAFİLE, BİROL TOPALOĞLU, CHİVİYAZILARI YAYINEVİ, DALEPE NENA, ESAT KORKMAZ (SERÇEŞME DERGİSİ Gen. Yay. Yön.), GOLA KÜLTÜR SANAT VE EKOLOJİ DERNEĞİ, GRUP HELESA, JİNEPS GAZETESİ, NOR ZARTONK, TrabzonSport.com, VOVA.

Destekleyenler:
ADNAN GENÇ (YAZAR), AHMET TELLİ (ŞAİR), AVESTA YAYINEVİ, BELGE YAYINEVİ, ATİLLA ERDEN (YAZAR), CAFER SOLGUN(YAZAR-YÜZLEŞME DERNEĞİ), DİPNOT YAYINEVİ, EĞİTİMSEN ANK. 4 Nolu Şb., ERDAL DOĞAN (AVUKAT), GÖKHAN CENGİZHAN (EDEBİYATÇILAR Der. Bşk.), HALDUN AÇIKSÖZLÜ (CAN ŞENLİĞİ TİYATROSU) , HALDUN ÖZKAN (EĞİTİM-SEN 8 Nolu Şb. Bşk.), HALİL İBRAHİM ÖZCAN (YAZAR), HASAN YAĞIZ (OLEYİS İç. Ana. Böl. Sek.), İBRAHİM KARACA (ŞAİR), İKBAL KAYNAR (YAZAR), İŞÇİEVLERİ DERNEĞİ, İŞÇİ GAZETESİ, LEVENT TÜZEL (AVUKAT-EMEP Gn. Bşk.), MEHMET ATLI, MEHMET ÖZER (ŞAİR), METİN AYHAN (AVUKAT), MUAMMER KETENCOĞLU, ORHAN GÖKDEMİR (YAZAR), PSAKD MAMAK ŞB., SELMA KOÇİVA (YAZAR), SERDAR KESKİN, SEZAİ SARIOĞLU (YAZAR), SİBEL ÖZBUDUN (AKADEMİSYEN-YAZAR), SÜHA TUĞTEPE(ŞAİR), Surmene.Net, ŞÜKRÜ ERBAŞ (ŞAİR-YAZAR), TEMEL DEMİRER (ARAŞTIRMACI–YAZAR), TELOS YAYINEVİ, TEVFİK TAŞ (TÜRKİYE YAZAR. SEN. Gen. Sek.), VECDİ ÇIRACIOĞLU (YAZAR), 89.4 YAŞAM RADYO

Halkların Dostluğu Girişimi