Duhok’ta Süryani köyü bombalandı

[ A+ ] /[ A- ]

Türkiye tarafından Irak’ın Duhok kentindeki Süryani Karyat Moska (Miska) köyüne yapılan hava saldırısında Keldani Katolik Kilisesiyle birlikte birçok yapı hasar gördü.

SyriacPress’in haberine göre Salı sabahının erken saatlerinde Irak’ın Duhok kentindeki bir Süryani-Keldani-Asuri köyü olan Karyat Moska (Miska) Türkiye tarafından bombalandı.

Saldırı sonucunda Keldani Katolik Saint Joseph Kilisesi dahil olmak üzere birçok binanın hasar gördüğü aktarıldı.

Karyat Moska köyünde yaşayan Dawoud Yukhanna Rudaw’a verdiği röportajda, “Köyün yakınında roketlerin isabet etmesi saat 02:40 civarındaydı. Gördüğünüz gibi sadece 100 metre uzakta” ifadelerini kullandı.

Köy sakinlerinin korktuğunu aktaran Yukhanna, “İnsanlar bombaların yüksek sesini duyduktan sonra bütün gece uyuyamadılar” dedi.

USCIRF: “Türk hükümeti derhal durmalı”

Amerika Birleşik Devletleri Uluslararası Dini Özgürlük Komisyonu (USCIRF) Başkan Yardımcısı Nadine Maenza da, “Bugün erken saatlerde bir Türk hava saldırısıyla, Irak’ın Duhok kentinde bir kiliseye zarar vermesinden korkuyoruz” demişti.

Maenza ayrıca, “Türk hükümeti, sivilleri ve ibadethaneleri tahrip etmekten kaçınmak için derhal durmalı ve gerekli tüm önlemleri almalıdır” çağrısında bulundu.

Sekiz aile dönebildi

Karyat Moska, Amadiya’nın kuzeyinde yer alan ve her ikisi de yakın zamanda Türkiye’nin hava saldırıları nedeniyle terk edilmiş olan Kesta ve Chalik’e yaklaşık 15 kilometre uzaklıkta bulunan bir köy. Saldırıların ardından Moska’ya yalnızca sekiz ailenin döndüğü biliniyor.

Kaynak: Gazete Sabro