HDP: Reyhanlı Katliamını unutmadık, unutmayacağız

[ A+ ] /[ A- ]

HDP Eş Genel Başkan Yardımcısı Tülay Hatimoğulları Reyhanlı Katliamı’na ilişkin açıklama yayınladı. Açıklamada ‘karanlık politikalara karşı bizler “barış ve kardeşlik” şiarını ve dayanışmayı yükseltmeliyiz’ denildi

HDP, 8’inci yıldönümünde 53 yurttaşın ölümüne neden olan Reyhanlı Katliamı’na ilişkin Eş Genel Başkan Yardımcısı Tülay Hatimoğulları tarafından bir açıklama yayınladı. Açıklamada katliam lanetlenirken sorumluları hatırlatıldı.

Yazılı açıklamada “El Nusra ve IŞİD’in Türkiye sınırları içinde gerçekleştirdiği katliamlar Reyhanlı katliamıyla sınırlı değildi. Suruç, Ankara Gar katliamı, Antep katliamı… Ülke adeta kan gölüne döndü. İktidarın bu karanlık örgütlerle işbirliği Türkiye’de ve bölgede halklara çok büyük acılar yaşattı” ifadeleri kullanıldı

Reyhanlı katliamını unutmadık, unutmayacağız

8. yıldönümünde Reyhanlı katliamını kınıyor, katliamda yaşamını yitirenleri saygıyla anıyoruz. 53 canın katledildiği 155 kişinin yaralandığı bu acıyı unutmadık ve unutmayacağız.

AKP iktidarının dış siyasette izlediği savaş politikasının bölge halklarına ödettiği bedellerden biri Reyhanlı katliamı oldu. Adeta senaryosu sahneye konulmuş bir katliam yaşandı. Bölgede yaşayan halklar birbirine düşürülmeye çalışıldı. Katliamın Arap Alevileri tarafından gerçekleştirildiği havuz medyaya servis edilirken; dönemin Başbakanı Erdoğan “53 Sünni vatandaşımız katledildi” diyebildi! Sünni-Alevi çatışması hedeflenerek, bunun Suriye savaşının bir parçası haline getirilmek istendiği ortadaydı. Bu provokasyona en iyi yanıtı; Hatay’da yaşayan tüm halklar ve inanç temsilcileri, sivil toplum kuruluşları, demokratik kitle örgütleri halklarla birlikte ortak duyarlılık içinde verdi.

El Nusra ve IŞİD’in Türkiye sınırları içinde gerçekleştirdiği katliamlar Reyhanlı katliamıyla sınırlı değildi. Suruç, Ankara Gar katliamı, Antep katliamı… Ülke adeta kan gölüne döndü. İktidarın bu karanlık örgütlerle işbirliği Türkiye’de ve bölgede halklara çok büyük acılar yaşattı. Bu katliamlara kamu görevlilerinin/MİT’in sağladığı destek mahkeme tutanaklarında mevcut olduğu halde azmettiriciler, siyasi sorumlular halen yargılanmadı. Halklar ve inançları birbirine düşürmeye yönelik yapılan bu katliamların failleri ve katliamların nasıl planlandığı ortaya çıkartılmadı.

Halklara derin acılar yaşatan çatışmalı, karanlık politikalara karşı bizler “barış ve kardeşlik” şiarını ve dayanışmayı yükseltmeliyiz. HDP olarak Türkiye’nin ve Ortadoğu’nun barışı, halkların kardeşliği ve eşitliği için mücadelemizi sürdüreceğiz. Savaş, şiddet, çatışma yorgunu olan coğrafyamız bunu fazlasıyla hak etti.

Kaynak: Yeni Yaşam